Jak probíhá výuka přes Skype?

Ještě před pár lety (rok 2016) jsem si vůbec nedokázala představit, že bych jednou mohla učit přes Skype. Vlastně jsem si to nedokázala moc dobře představit ani ve chvíli, když jsem se k tomuto kroku odhodlala a začala takovou službu nabízet. Vždycky jsem si totiž myslela, že k výuce je potřeba osobní kontakt a společná prezence v jedné místnosti. Ne, není tomu tak. Než jsem to prvně vyzkoušela, měla jsem trochu strach. Vlastně jako spousta mých vlastních studentů, pro které jsem jejich první skypovou zkušeností…

Pravidelně dostávám dotazy „jak výuka přes skype vůbec probíhá?“. Tady najdete odpovědi:

 CO K TOMU POTŘEBUJETE

Pokud jste se nikdy přes Skype neučili a chtěli byste to vyzkoušet, měli byste mít nejdříve kvalitní internetové připojení. Existuje spousta stránek, kde můžete otestovat kvalitu a rychlost přenosu dat, jsem si ale stoprocentně jistá, že vy sami dobře víte, jestli se na své internetové připojení můžete spolehnout. Pokud vám internet padá několikrát za hodinu, doporučuji změnit připojení k internetu. To se ale na drtivém území ČR snad už neděje, takže většinou úplně postačí vaše aktuální internetové připojení.

Dále si musíte stáhnout SKYPE. Tento program je zdarma a umožňuje video hovory. Stačí si do googlu zadat skype, za pár minut máte stáhlou aktuální verzi a výuka může začít ;) Ovládání skypu je velmi intuitivní a jednoduchá záležitost, takže se není čeho bát. Zvládají to bezproblémově i studenti 50+. Pokud ale potřebujete ukázat, kam vám při výuce zapisuju nová slovíčka nebo jak můžeme vzájemně sdílet obrazovku, dojde na to nejpozději při naší první společné hodině.

V případě, že Skype nepoužíváte či jej používat nechcete/nemůžete, domluvíme se na jiné platformě – nejčastěji vítězí ZOOM.

POTŘEBUJI UČEBNICI?

Nevím, jak ostatní lektoři, ale při výuce se mnou a mými lektory učebnici nepotřebujete. Pracujeme buď s materiály vlastními nebo s materiály, které jsou na internetu volně ke stažení a posíláme je svým studentům předem. Vy si tak můžete vypracovat domácí úkoly a připravit se na naši další společnou hodinu. Nikoho ale nenutíme kupovat si novou knihu.

NENÍ TO DIVNÉ?

Není! Ani malinko! ;) Tím, že se při výuce vidíme a trávíme spolu čas aspoň 1x týdně, získáte nejpozději po třech hodinách pocit, že se známe snad léta a ani vás nenapadne, že byste se ještě někdy mohli učit jinak. Výuka online nabízí totiž hromadu výhod:

  • nemusíte dojíždět ani za lektorem ani do jazykovky, ušetříte si čas a hlavně peníze za dojíždění
  • výuka probíhá 1 – 1, tzn. neučíte se ve skupině a nemusíte čekat na ostatní spolužáky, ale všechno se přizpůsobuje vašemu učebnímu tempu
  • děláte pokroky daleko rychleji než v jazykovce
  • pokud jste (středně) pokročilý student, pasivně nečekáte až se vykecají ostatní, ale zůstáváte celou lekci aktivní. Princip aktivity platí samozřejmě i pro začátečníky.
  • můžete hodiny flexibilně přesouvat podle vašich aktuálních časových možností a nejste vázáni na jeden konkrétní čas
  • materiály dostanete předem a zdarma

JAK PROBÍHÁ SKYPE VÝUKA?

Samozřejmě záleží, jestli jste začátečník, středně pokročilý nebo pokročilý student.

Vašim zkušenostem, cílům, zájmům a vaší jazykové úrovni přizpůsobujeme strukturu jednotlivých hodin.

Nemáme na výuku žádnou šablonu, orientujeme se vždy podle toho, kde se v němčině (a životě) aktuálně pohybujete. Pokud jste začátečník, procvičujeme začátečnickou gramatiku, pracujeme s texty a „nutíme“ vás (samozřejmě v přátelském duchu) ze sebe soukat byť jen jednoduché věty. Neradi totiž prohlubujeme pasivní znalosti, které má většina studentů docela solidní. Daleko raději se soustředíme na ty aktivní = vaši aktivní schopnost komunikovat a dorozumět se.

Pokud se řadíte ke studentům, kteří mají gramatiku v malíku a potřebují se rozmluvit, většinu času mluvíte, mluvíte a zase jenom mluvíte a já či jiný lektor vám v pravidelných intervalech dáváme zpětnou vazbu k frázím, větám a spojením, kterým by rodilý mluvčí nerozuměl a které tutíž musíte říct jinak. Ano, sem se řadí i gramatické chyby…

nemcina hrave

CO KDYŽ SI NESEDNEM

Ano, může se to stát. Odlišné zájmy, představy o výuce nebo kompletně jiný pohled na svět – to jsou důvody, proč se ne s každým na výuce dohodneme. Od toho je tu ale seznamovací půlhodinka, během které se můžeme trochu oťukat a vyjasnit představy a cíle. Tento servis nabízíme zdarma a vy ho samozřejmě můžete využít. Drtivá většina klientů si je na konci této půlhoďky jistá, že se s námi chce učit. Budete i vy patřit mezi ně? ;)

Pokud máte k individuální výuce online otázky, které tento článek nezopověděl, napište mi buď do komentářů nebo na misa@michaelaskopalova.cz. Ráda je zodpovím!

Těšíme se na vás u naší první společné hodiny!

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů