Jak se můj muž naučil čtyři jazyky

Tohle je můj muž. Stefan.

neumim nemecky

Každý, kdo Stefana zná nebo s ním chodil do školy, potvrdí, že Stefan je naprostý antitalent na jazyky. Navíc a příšernou německou výslovností. Dvakrát málem propadl z angličtiny a latina, kterou si zvolil jako dobrovolný druhý jazyk je pro něj dnes španělská vesnice.
A hle! Stefan aktuálně mluví (kromě jeho rodné němčiny) i plynně anglicky, holandsky a docela obstojně česky. Celý jeho pracovní život se odvíjí v angličtině. Německy prezentovat neumí, ale anglicky vám odprezentuje klidně dvouhodinovou výroční zprávu.
Jak je tedy možné, že takový antitalent najednou mluví čtyřmi jazyky? Jakou zázračnou metodu zvolil k naučení jazyků? O tom se s vámi podělím v tomto článku.
Troufám si tvrdit, že jeho úspěch spočívá v následujícím:

DISCIPLÍNA

Stefan nejde večer spát bez toho, aniž by měl hotové lekce v Duolingu a dosáhl tak další streak. Je doslova nesvůj, když už nastal večer a on své lekce pořád ještě nemá hotové. Teď i trochu intimně: když jde Stefan na záchod, slyším přes dveře pípání Duolinga. Stal se z něho totiž docela závislák.
O přínosu Duolinga bychom samozřejmě mohli vést dlouhé debaty. Někdy vám totiž tato aplikace háže věty a kombinace slov, které nikdy v životě nepoužijete (např. Moje liška je větší než tvůj vlk). Má však skvěle vymyšlený motivační systém, což spoustu samouků žene kupředu. Dokonce se v posledních týdnech i hecuje s kamarády nebo rodinnými příslušníky, kdo se dostane (a samozřejmě udrží) do nejvyšší ligy. Pokud tedy máte sportovního ducha, zkuste Duolingo!
Jasně, Duolingo vás nenaučí mluvit. To asi žádná aplikace. Ale můžete nenásilně trénovat slovní zásobu, gramatické jevy a naposlouchat správnou výslovnost jednotlivých slov.
Když už trávíme čas prokrastinací na telefonu, tak proč toho vlastně nevyužít a netrávit ho v aplikaci, díky které se učíte cizí jazyk, že?
Každý malý krok, každá minuta věnovaná cizímu jazyku se počítá. A toho si je Stefan velmi dobře vědom.
učím se německy

ZKOUŠÍ SI TO DĚLAT HEZKÝ

Stefan miluje čtení papírových novin. Sobotní snídaně bez víkendové dávky nových zpráv a tisku? Neexistuje! Po našich prvních měsících v Holandsku se Stefan rozhodl, že začne odebírat sobotní Volkskrant (noviny s přílohou). A noviny se za jedno ráno samozřejmě nepřečtou. Takže je louská celý týden. Po troškách.
Samozřejmě si prioritně čte o věcech, které ho zajímají ze všeho nejvíc, tj. politika a ekonomika. A vzhledem k tomu, že většinou zhruba ví, co se na politické scéně děje, je pro něj jednodušší tyhle informace v daných článcích najít a odvodit si tak spoustu nových slovíček. Jasně že nerozumí každému slovu. O to mu ani nejde. Pro pochopení kontextu a klíčových informací to často ani není nutné. Někdy totiž stačí daleko méně, než si myslíme, zato ale schopnost z toho vykřesat naprosté maximum.
Nečekejte, až budete umět perfektně německy! Začněte s tím, co máte k dispozici dnes!

JE ZODPOVĚDNÝ ZA SVŮJ VLASTNÍ POKROK

Našel si lektorku holandštiny. Teď se už nějaký ten pátek učí se Slowczech česky. Často mě prudí otázkama, na které jakožto nelektor češtiny nemám odpověď. Zkrátka vzal to do vlastních rukou a maká na tom. Pravidelně. Malými krůčky. A tyhle malé krůčky opravdu nesou ovoce.
Abych byla upřímná, tak mě Stefan někdy šíleně rozčiluje svou cílevědomostí. Když se pro něco rozhodně, jde si za tím a od začátku hledá cesty a možnosti, jak toho dosáhnout. Já mám často hromadu výmluv, ale on už dávno maká na svém cíli. Najde si ty správné metody, zdroje a osoby a dokáže si na učení ve svém každodenním životě najít čas. To nezvládne každý!
Když se z ničeho nic chceme učit cizí jazyk, nedá nám nikdo hodinu denně navíc. My zkrátka buď musíme něco změnit nebo dělat něčeho míň. Třeba namísto čučení na sociální sítě si na záchodě dát lekci Duolinga. Namísto odpolední kávy s kolegou si dát konverzační lekci s lektorem (během které si samozřejmě můžu dát i to kafe). Zkrátka vzít to do vlastních rukou a nečekat, že se to na nás nějak samo nalepí.
Tahle cílevědomost je něco, čím mě Stefan opravdu štve, zároveň si ho ale pro tuto kvalitu a důslednost obrovsky vážím.
jaksenaucitnemecky
Buď jako Stefan! Nauč se německy, i když ti přirozeně jazyky do hlavy nelezou.
Pomůžou ti kromě aplikací a novin třeba konverzační lekce s lektorem. Proč i ty potřebuješ svého lektora, jsem sepsala sem >>
Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů