Skvělé hry s němčinou, které si zamilujete

Sobotní večer. Poslední kolo oblíbené hry. Teď se rozhoduje o vítězi. Prohrávám – opět. No ale co…

Ano, v posledních letech si ráda hraju. U jazykových her s rodilými mluvčími sice často prohrávám, to ale nemění nic na faktu, že se u takových her vždycky naučím nějaké to nové slovíčko navíc. Německo je zemí, která hraní přeje a ve které každým rokem vzniká a zároveň i zaniká spousta nových (nejen stolních) her. Uděluje se tu každoročně cena Hra roku a hraní her patří k častým večerním aktivitám.

Vzhledem k tomu, že i má drahá polovička je blázen do deskových a karetních her a my (si) tak doma často hrajeme, chtěla bych se s vámi v tomto článku podělit o pár tipů na JAZYKOVÉ HRY, které se hodí především pro

 • rodiny, kde více členů hovoří nebo se učí německy
 • Čechy/Slováky žijící v německy mluvícím prostředí
 • přátele, kteří chtějí netradiční zábavu nebo se jazykově trochu hecnout

Pod názvem každé hry najdete zároveň i prolinknutý odkaz, kde se o ní můžete dovědět víc, příp. si ji rovnou i objednat. Abyste měli lepší představu, jaké otázky/kartičky se v jednotlivých hrách vyskytují, najdete u každé hry zároveň i malou obrazovou ukázku ;)

DIXIT

 • pro 3 – 6 hráčů
 • vhodné i pro začátečníky

Na úvod si dovolím zmínit hru, která pracuje s jazykem jen minimálně. Jaký je cíl hry? Řeknete slovo, slovní spojení nebo větu a tajně k němu přidáte kartu, která podle vás co nejvíce odpovídá tomuto spojení. Ostatní hráči musí přidat kartu ze svého balíčku, která odpovídá vašemu heslu. Hráči musí poté tipovat, která karta byla vaše. Hra nabízí propojení skvělého obrazového materiálu s tím jazykovým.

nemecky hrave

TEAMWORK

 • pro 4 a více hráčů
 • vhodné i pro začátečníky

Karetní hra do kapsy, která se hraje v týmech. Tým dostane slovo, které musí formou věty (střídavého skládání slov za sebou) vysvětlit druhému týmu, který musí dané slovo uhádnout. Členové týmu se ale nesmí radit. Výborná hra hlavně na trénink gramatiky a smysluplného skládání vět, která obsahuje spousta jednodušších, ale i těžších slov, kterým se ale jde bez problémů vyhnout.

Kdyby vás nudila německá verze, najdete na každé kartičce i anglickou, francouzskou a italskou verzi.

hra s nemcinou

CODENAMES

 • pro nejméně dva hráče, nejlépe se ale hraje ve 4 nebo 6
 • vhodné pro mírně pokročilé a výš

Hra českého původu, která má i svůj německý ekvivalent a hraje se opět v týmech. Jak už název napovídá, cílem hry je navést spoluhráče synonymy a slovy, které nějakým způsobem souvisí s klíčovým slovem, právě na ono dané klíčové slovo. Skvělá kratochvíle pro všechny, kteří rádi pracují s představivostí, obrazy a souvislostmi.

HASTE WORTE?

 • pro 3 – 8 hráčů
 • vhodné pro mírně pokročilé a výše

Máte minutu na to, abyste napsali co nejvíce pojmů k danému tématu. A co víc – aby tyto pojmy byly originální a neměli je i vaši spoluhráči. Hra, při které jsou zapojeni všichni najednou a která zábavnou formou trénuje slovní zásobu. Gramatika jde stranou, důležitá je originalita a spojitost s tématem.

MEMO CRIME

 • pro 2 – 6 hráčů
 • vhodné spíše pro středně pokročilé a výše

Skvělá hra, která formou detektivky trénuje krátkodobou paměť. Když si totiž musíte vybavit německá slovíčka (resp. obrazy v paměti) v určitém pořadí, začíná teprve ta správná výzva.

Neznámé kartičky je opět možno vynechat a hrát jen se slovy, kterým všichni hráči rozumí. Pokud se ale chcete naučit pár nových slovíček, doporučuji hrát se všemi kartami.

5 SECOND RULE

 • pro 3 – 6 hráčů
 • vhodné pro pokročilé

5 vteřin a 3 pojmy. Hra trénující rychlost, pozornost a v případě trpělivosti nebo prodloužení časového úseku z 5 sekund na 10 i slovní zásobu. Vyjmenujte během 5 sekund 3 nejrůznější pojmy a když se vám to podaří, posunete se o políčko dál k cíli. Pod tlakem z člověka často vypadnou i takové věci, které vůbec říct nechtěl, proto se tato hra postará nejen o to, že budete celou dobu ve střehu, ale i o pravidelné výbuchy smíchu.

Kartičky s těžšími úkoly se dají samozřejmě vynechat nebo vyjmout a snížit tak náročnost hry.

OUTBURST

 • pro 2 a více hráčů, nejlépe se hraje ve 4 nebo 6
 • vhodné pro pokročilé

Hra, která propere vaši slovní zásobu a pohotovost až na dřeň. Máte minutu na to, abyste řekli co nejvíce možných pojmů k danému tématu, které se ale musí shodovat s pojmy, které musíte uhádnout. Je to skvělá kratochvíle, u které se vám budou v pravidelných intervalech zavařovat mozkové závity. Ne nadarmo je heslem této hry „Das explosive Tempo-Spiel ;)

Hra existuje i ve verzi Junior pro děti ve věku 7-13 let. V dospělácké verzi by se děti totiž určitě ztratily…

Pokud se rozhodnete si nějakou z výše uvedených her pořídit a budete hrát jen s českými rodilými mluvčími, doporučuji si hry na začátek přizpůsobit a klidně hrát na seznámení jen s jednoduššími výrazy/slovy/kartičkami. Věřím ale, že vám to nedá a že po nějaké době začnete hrát bez všech výjimek a omezení. Důležité je, že vás to bude bavit! To, že se při hraní naučíte i spoustu nových slovíček, berte jako příjemný bonus ;)


A pokud máte zájem o hry s němčinou přímo z mé produkce, najdete je na této stránce >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů