Slovíčko týdne – 5.díl

Ach ty státní svátky! Kéž by jenom byly častějc! V Německu byly jen v měsíci květnu dokonce hned tři. A konec války se mezi ně opravdu nepočítá ;)

Státní svátky přímo zbožňujeme. Hlavně když vychází na pracovní den a my si tak můžeme užívat den volna. To je nám potom vlastně úplně jedno, co se slaví – hlavně že je volno.

Když se v Německu probírají státní svátky, velmi často se vzápětí používá i slovo, které v češtině nemá žádný doslovný překlad. Vedle slovíček freiFeiertag (státní svátek) se hned vzápětí vynořuje ještě jedno slovo:

der Brückentag

Slovíčko Brückentag by se dalo rozložit na Brücke = most a Tag = den. Je to tedy den, který má přemostit čas od jednoho volna ke druhému, tzn. den mezi státním svátkem a víkendem nebo naopak. Když tedy vychází státní svátek třeba na čtvrtek 10.srpna, je pátek 11.srpna automaticky Brückentag. Kdyby vycházel státní svátek na úterý, Brückentag bude v pondělí.

Brückentag je nejen v Německu velmi oblíbený. Spousta zaměstnanců si v práci bere volno a některé podniky v tento den pracují jen dopoledne, protože zkrátka chybí lidi. Ti tak jen využívají možnosti mít čtyři dny v kuse volno. Myslím, že to všichni známe. Jen němčina má pro tento den vlastní označení ;)

sommer

A co vy? Chodíte na Brückentag do práce nebo máte leháro?

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů