BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = Získejte své oblíbené e-booky a kurzy se slevou 40 %!
Když vám položím jednu jedinou otázku: S ČÍM V NĚMČINĚ NEJVÍC BOJUJETE?, vsadím boty, že vaše odpověď bude pravděpodobně SE ČLENY. Tento povzdech slýchám ve výuce dnes a denně. Není se čemu divit, členy a jejich skloňování jsou v němčině trochu zapeklité, není to ale nic, co by se nedalo tréninkem a praxí naučit.
Občas mě však překvapí, když od svých studentů slyším, že gramatické rody (tzn. členy) v němčině „nemají žádnou logiku a je to celé nějaké halabala“.
A já říkám: NE, NENÍ! Němčina je skvělý propracovaný jazykový systém. Stačí mu jen rozumět ;) Jasně, u spousty slovíček se člen musíte naučit, protože není možné si ho odvodit. Nadpoloviční většina podstatných jmén se ale skládá z kořene slova + PŘÍPONY, KTERÁ URČUJE JEHO GRAMATICKÝ ROD, TZN. ČLEN.
Že jste o tom dosud nevěděli? Nevadí!
Vzala jsem výňatek z mé Cvičebnice pro začátečníky, doplnila ho o pár špeků, aby si i pokročilejší přisli na své a voilà – tady máte pomocníka! Pokud tápete v členech, je tento článek přesně pro vás! V závorkách máte uveden tvar množného čísla, za závorkami pár názorných příkladů a ve žlutých rámečcích výjimky, kterým byste měli jakožto čeští rodilí mluvčí věnovat zvýšenou pozornost ;)
Která pravidla a koncovky jsou tedy typické pro daný rod?
DER NAME, GARTEN, URLAUB, PLATZ, WEG
DIE ZEIT, ANGST, STADT, NUMMER, WELT, BAR, INSEL, MILLION
DAS MÄDCHEN, PROBLEM, BÜRO, WASSER, JAHR, WOCHENENDE, INTERESSE, GELD, HANDY, PROJEKT, ANGEBOT, VERSTÄNDNIS
Pomohl vám tento článek a vnesl vám do zmatku jménem členy konečně systém a řád? V tom případě vás určitě bude zajímat více podobných gramatických přehledů a příkladů. Najdete je v mé Cvičebnici, kterou můžete získat tady >>
Naprosto dokonalý článek! Sice jsem z němčiny před pár lety maturovala, ale členy jsou něco v čem mám stále guláš :D