Proč a jak si najít vhodného lektora

Je pro vás němčina nutné zlo, nebo parťák, který vám otevírá nové možnosti?

S železnou pravidelností se setkávám s názory, že němčina je

 • fuj
 • tvrdá
 • vopruz
 • něco, co se učit MUSÍM
 • něco, do něčeho mě někdo natlačil

Bohužel na těchto tvrzeních vidím jen převzaté názory ostatních, jazykové stereotypy či negativní vliv učitele ze základní či střední školy.

Díky bohu mě ale daleko více v posledních letech obklopují ti, pro které němčina symbolizuje

Ať je to tak nebo tak, ráda bych zmínila následující

UČENÍ JAZYKA JE TO, CO SI Z TOHO SAMI UDĚLÁME

Chcete se dlouhé roky plácat na začátečnické úrovni a hledat výmluvy, proč zrovna vy se němčinu nikdy nenaučíte? No prosím! Je to koneckonců jen vaše rozhodnutí ;)
Nebo chcete vzít své znalosti do vlastních rukou, pravidelně pro ně něco dělat a radovat se ze svých malých pokroků a lepších znalostí?

Je to jen na vás!

NĚMČINA JE TO, CO SI Z NÍ SAMI UDĚLÁME.

Někteří potřebují motivaci jakožto konkrétní termín jazykové zkoušky, někteří třeba ve formě lepšího platového ohodnocení. Ne každý z nás si však najde čas (a samozřejmě i náležitou vnitřní motivaci), aby se ve volném čase němčině věnoval.

Od toho jsou tu jazykoví lektoři.

Znám to sama na vlastní kůži. Před půl rokem jsem se začala učit holandsky, měla jsem dva měsíce 3x do týdne výuku přes Skype a ve dnech, kdy jsem se s mou lektorkou neviděla, jsem dělala domácí úkoly a opakování. Pokrok na sebe nenechal dlouho čekat. Poté jsem si ale dala na měsíc pauzu. Měsíc, který jsem původně chtěla strávit opakováním, se nakonec stal měsícem, ve kterém jsem pro své znalosti nizozemštiny neudělala vůbec nic. Po několika týdnech mi bylo jasné, že pro své jazykové pokroky zkrátka potřebuji určité vedení. Někoho, kdo vidí mé malé pokroky a náležitě je oceňuje, zároveň mě ale i podpoří, když se mi nechce a pořádně nakopne, když začnu tíhnout k myšlenkám „je toho fakt hodně a času málo, tak se na to raději úplně vyprdnu“. Aktuálně mám jen jednu hodinu s lektorkou týdně, ale vnitřní bič, který pro mě tato dáma symbolizuje, je opravdu k nezaplacení.

Dost možná že i vy potřebujete nad svou němčinou podobný „bič“, protože se zkrátka nedonutíte se svým jazykovým znalostem sami pravidelně věnovat ;)

Pokud tedy i vy dlouhodobě jazykově stagnujete a čekáte, že se to na vás nějak nalepí (a ono vlastně pořád ne a ne), doporučím vám začít spolupracovat s lektorem – ať už ve formě jedné hodiny za 14 dní nebo naopak vícero hodin za týden.

Čím vás zkušený lektor může obohatit?

 • na první dobrou dokáže velmi nenápadně vyhmátnout vaše němčinářské slabiny, na kterých poté můžete společně pracovat
 • donutí vás opravdu komunikovat a přejít z pasivní znalosti jazyka do jeho aktivního užívání
 • tvoří pro vás určitý závazek se němčině pravidelně věnovat
 • přestanete si němčinu šudlit jen tak pod nosem, ale začnete nahlas komunikovat své myšlenky, přání či prezentace
 • dostanete pravidelnou zpětnou vazbu přímo na vaše němčinářské znalosti (tzn. ne znalosti spolusedícího z jazykovky ani nejlepšího kamaráda ze střední, ale přímo VAŠI NĚMČINU)
 • odbouráte spoustu zažitých a zafixovaných chyb a začnete se vyjadřovat tak, že i rodilí mluvčí budou čubrnět ;)
 • odpočinete si od každodenního chaosu, práce či dětí a zaměstnáte své mozkové buňky jiným způsobem

No nezní to skvěle? Najít si svého vlastního lektora zkrátka má své výhody, ze kterých můžete profitovat hned po první prošprechtěné hodině!

Teď se ale asi ptáte, jak takového odborníka najít, že?

Hned na úvod bych ráda vyjasnila následující:

NEEXISTUJE LEKTOR, KTERÝ BY VYHOVOVAL ÚPLNĚ VŠEM.

Vhodného lektora angličtiny jsem hledala několik let a vlastně s žádným nikdy dlouhodobě neprodloužila spolupráci, jelikož mě jejich styl výuky a vedení hodin nepřesvědčil. Naopak s lektorkou nizozemštiny to klaplo na první dobrou a dokud bude mít časové kapacity, bude se jí držet jako klíště, protože nemám jediný důvod měnit.

Co tím chci říct?

V hodinách každého lektora se odráží

 • lektorovy jazykové znalosti
 • jeho životní a morální hodnoty
 • metody, které rád či nerad používá
 • vlastní introverze či extraverze
 • lektorské zkušenosti za poslední měsíce či roky
 • otevřenost vůči novým tématům, metodám či zpětné vazbě
 • umění zprostředkovat i složitější gramatické jevy tak, aby tomu student porozuměl
 • styl jeho práce
 • (ne)schopnost aktivně naslouchat
 • umění komunikovat s vnějším světem (potažmo se studentem)
 • a mnoho dalších faktorů

Každý lektor je tudíž úplně jiný a dává do hodin nejen část sebe, ale i svého světa a svých zkušeností.

V případě, že máte zájem o individuální skype lekce s jedním z mých lektorů, máte k dispozici samozřejmě nezávaznou půlhodinku přes Skype, ve které se s lektorem můžete vzájemně nejen lidsky, ale taky jazykově oťukat. V drtivé většině případů poté začnete s lektorem spolupracovat. Může se ale samozřejmě stát, že zjistíte, že s lektorem nejste na stejné vlně či máte naprosto jiný náhled na život či výuku. Není to vyloučeno.

I mně se několikrát stalo, že jsem měla se zájemcem o výuku nezávazné skype setkání, v jehož průběhu jsem zjistila, že já pro tohoto studenta zkrátka nejsem ten správný lektor (student potřeboval naprosto jiný přístup, který jsem nemohla či nechtěla nabídnout). Vždy jsem ale přesně věděla, na kterého lektora tohoto zájemce delegovat, aby spolupráce a společné hodiny fungovaly. A taky že fungovaly!

Pokud tedy potřebujete s němčinou pomoc v podobě soukromého lektora němčiny, budu se na vás s mými lektory moc těšit! Jsou to všichni zkušení profíci a pokud byste si náááhodou nepadli do noty s jedním, s dalším to bude natuty fungovat ;)

VÍCE INFORMACÍ KE SKYPE VÝUCE NAJDETE TADY >>

Budeme se na vás moc těšit na nezávazné půlhodince přes Skype (samozřejmě zdarma) ;)

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů