Chci pracovat v Německu. Co mám dělat?

Láká vás práce v Německu, ale nemáte tušení, co to všechno obnáší? Dokáže si představit pracovat v zahraničí, ale nevíte, kde začít?

Většina mých článků vychází z konkrétních otázek čtenářů, kteří sledují můj blog. V poslední době jsem několikrát dostala zprávu, která by se dala shrnout slovy

CHTĚL/A BYCH PRACOVAT V NĚMECKU. CO MÁM DĚLAT?

Právě takové zprávy mě motivovaly k napsání tohoto článku, ve kterém najdete základní informace k hledání práce u našich západních sousedů. Hned na úvod ale upozorním, že NEJSEM PRACOVNÍ AGENTURA, HLEDAČ PRÁCE ani ŽÁDNÝ OFICIÁLNÍ ÚŘAD. Většina informací tudíž vychází z mých vlastních sesbíraných nebo odžitých zkušeností.

A na co že se to nejčastěji ptáte?

JAK SI V NĚMECKU NAJÍT PRÁCI?

NEČEKAT, že vám ji někdo najde nebo spadne z nebe, ale začít AKTIVNĚ HLEDAT!

  • můžete pravidelně sledovat mezinárodní sekci na jobs.cz nebo se třeba obrátit na NEJBLIŽŠÍ PRACOVNÍ ÚŘAD. Na spoustě “pracáků” především v příhraničních oblastech se pravidelně konají nábory českých pracovníků pro práci v zahraničí. Zkuste zajít na příšlušný pracovní úřad a optat se.
  • sledovat německou verzi JOBS POD TOUTO ADRESOU. Můžete si tam vyfiltrovat místo výkonu práce, region nebo obor, ve kterém chcete pracovat. V jednotlivých inzerátech pak najdete kontaktní údaje, na které můžete v případě zájmu zaslat životopis s motivačním dopisem.
  • obrátit se na některou z AGENTUR, které práci zprostředkovávají. Jednou z agentur může být třeba Starke Jobs, kde se navíc i domluvíte česky ;)
  • zadat do Googlu město, ve kterém chcete pracovat + váš obor (samozřejmě německy) a proklikat se k potencionálním zaměstnavatelům. Několika podnikům/firmám zaslat reprezentativní motivační dopis se životopisem a doufat, že to vyjde ;)

POZOR! Nedoporučuju oslovovat kdekoho bez rozmyslu! Radši si DŮKLADNĚ PROMYSLETE, CO PŘESNĚ chcete dělat a jestli na to máte DOSTATEČNOU KVALIFIKACI a pak cíleně oslovte několik zaměstnavatelů. Jinak to bude pro vás jen naprostá ztráta času…

Zajímá vás, kde všude je možné narazit na nabídky práce? V tom případě určitě mrkněte na stránky Jak do Německa  >>

CO USNADŇUJE HLEDÁNÍ PRÁCE?

Jeden velmi důležitý faktor – NĚMČINA!!

Jasně, jde to i bez ní, ale ZŮSTANETE ZÁVISLÍ na někom, kdo vám tlumočí, překládá a organizuje práci za vás. Často se tak můžete dostat do situací, kdy se mluví o vás NE bez vás, ale před vámi. A vy nerozumíte. Bylo by vám to příjemné?

Představte si situaci, kdy Ukrajinci/Rusové přijdou pracovat do Česka a neumí říct ani slovo česky. Zaměstnali byste je? Věřili byste jim, že vás neokradou, když se s nimi bez tlumočníka nedomluvíte? Někteří určitě ano. Spousta z nás by je brala ale jen jako levnou pracovní sílu a ne jako kvalitní spolupracovníky. Proto se na to zkuste dívat i z té druhé strany.

S jazykovými znalostmi se na trhu práce stanete daleko kvalifikovanější a důvěryhodnější!

PLATÍ ČÍM LEPŠÍ NĚMČINA = TÍM LEPŠÍ PRÁCE?

URČITĚ NE! Klidně můžete pracovat v Německu na skvělé pozici v mezinárodní firmě, pohybovat se jen v anglicky mluvícím prostředí a neumět německy ani pípnout.

Pokud vás ale neznalost němčiny začně OMEZOVAT, je na čase začít s tím něco dělat. Nemusíte umět výborně německy, abyste mohli v Německu pracovat. Pro začátek úplně stačí OCHOTA ZAČÍT SE UČIT. Začít můžete např. v mém ONLINE KURZU >> ;)

MŮŽU V NĚMECKU PRACOVAT I MÉM OBORU?

NO JASNĚ! Agentury, které zprostředkovávají práci Čechům a Slovákům, hledají nejčastěji instalatéry, obkladače, ošetřovatelky nebo dělníky a dělnice do továren. Stačí se na takovou agenturu obrátit.

Nikde ale není psáno, že vám práci musí najít agentura! Znám české a slovenské doktory, ajťáky, právníky, vychovatelky ve školce, kteří si práci v Německu našli sami. Byli aktivní, rozeslali pár životopisů, zašli na pár pohovorů a dřív nebo později to vyšlo.

Vlastní iniciativě se meze nekladou, proto jestli chcete pracovat v zahraničí, NESPOLÉHEJTE NA OSTATNÍ, ALE HLAVNĚ SAMI NA SEBE. Sami si můžete vyjednat takové podmínky, jaké by vám agentura třeba nikdy nezajistila. Limity a omezení jsou jen ve vaší hlavě!

Pracovní povolení pro české pracovníky v Německu není třeba.

DOSTANU KINDERGELD?

PRAVDĚPODOBNĚ ANO! Často vídám v Německu Čechy a Slováky, pro které je rodičovský příspěvek hlavní pracovní motivací. Je samozřejmě úplně v pořádku, že chcete dětem zajistit skvělé dětství a dospívání a neživořit z českých přídavků.

Co už úplně v pořádku není, je bohužel častá nemocenská, kterou jsou čeští pracovníci některých řemeslných oborů v Německu bohužel negativně proslulí. Taková pracovní morálka se většinou vyznačuje 3 dny v práci, pak mi lupne v zádech a hodím se na týden marod. A za 14 dní to samé. Vždy když se o takových případech dovím (a že jich není zrovna málo), úplně se stydím. Předpokládám ale, že se takové osoby mezi mými čtenáři nevyskytují. A kdyby přece jenom jo, tak:

si prosím nejdřív rozmyslete, jestli chcete v Německu opravdu PRACOVAT (nejlépe v oboru, který vás opravdu baví a naplňuje) nebo JEN OŠULIT NĚMECKÝ SYSTÉM VE SVŮJ VLASTNÍ PROSPĚCH. Ve druhém případě si buďte jisti, že se vám to někdy vrátí.

MUSÍM SE HNED PŘESTĚHOVAT?

NE! Existují 3 způsoby, jak pracovat v Německu a zůstat v kontaktu s rodinou:

  • bydlíte v příhraničí a můžete si časově dovolit každý den dojíždět do Německa za prací
  • pracujete v turnusech, tzn. pracovní dny/týden až dva bydlíte v zahraničí a na víkend/týden jezdíte zpátky domů
  • přestěhujete se do Německa natrvalo

MUSÍ ČEŠTÍ PRACOVNÍCI PŘED ZAČÁTKEM PRÁCE ODEVZDAT NĚJAKÉ KONKRÉTNÍ DOKUMENTY?

NEVÍM. Odpověď na tuto otázku je vázaná na konkrétní pracovní místo a daného zaměstnavatele, příp. agenturu. Bohužel nejsem schopna na tuto otázku plošně odpovědět.

KOLIK SI MŮŽU V NĚMECKU VYDĚLAT?

Záleží, jak jste šikovní ;) Minimální hodinová mzda je 12 Euro (brutto). Spousta firem se ale řídí nejrůznějšími TARIFNÍMI TABULKAMI, podle kterých vám tato hodinová mzda po několika odpracovaných týdnech nebude vycházet. Tyto tabulky ale zároveň umožňují i automatické navýšení platu po několika odpracovaných měsících či letech. Je to tedy opět velmi individuální a závislé na zaměstnavatelích.


Taky už se poohlížíte po práci v německy mluvících krajinách? Bez úspěšného zvládnutí pohovoru to ale nepůjde! Chcete vědět, jak na to? V tom případě přejděte sem >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře
  1. Pavla Dingová napsal:

    Dobrý den mám zájem o práci

    • Míša Skopalová napsal:

      Dobrý den, jak jste se mohla dočíst v úvodu tohoto článku, nejsem pracovní úřad, agentura ani zprostředkovatel práce. Myslím, že článek nabízí dostatek možností, jak si práci najít s vlastním přičiněním ;) Pokud potřebujete další informace, mrkněte prosím na stránky https://jakdonemecka.cz/prace/ Přeji hodně štěstí!

  2. Alena Tothova napsal:

    Dobry den jmenuji p Tothova obracim se na Vas ohledne prace uz jsem pracovala v nemecku a rada bych chtela znova a prace byla vzdy na kratkou dobu .chtela bych dlouho dobe a nemcina ucim se aspon zaklady .Pracovala ve sklade prebirani cibule a letos zahradnictvi .Obracim se na vas ohledne prace bud sklad nebo pecovatelka dom duchodcu o seniory a prijala bych i doucovani nemciny .Preji hezky den telefon 420 607424 477 preji hezky den

    • Míša Skopalová napsal:

      Dobrý den, jak jste se mohla dočíst v úvodu tohoto článku, nejsem pracovní úřad, agentura ani zprostředkovatel práce. Myslím, že článek nabízí dostatek možností, jak si práci najít s vlastním přičiněním ;) Pokud potřebujete další informace, mrkněte prosím na stránky https://jakdonemecka.cz/prace/ Přeji hodně štěstí!

  3. práce jako OSVČ napsal:

    dobrý den,
    pracoval jsem a stále pracuji ( již 5 let ) přes českou agenturu jako OSVČ pro německého klienta. rád bych ale pracoval sám ( bez agentury) přímo pro jakéhokoliv jiného německého klienta. Neumíte mi poradit , jak na to? Nechci být v německém daňovém systému.
    děkuji a přeji hezký den
    Radovan Skokan

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů