10 německých interpretů, které nesmíte minout

Když se řekne německá hudba, co si vybavíte? Předpokládám, že většina z vás by hned odpověděla Rammstein, Tokio Hotel, Nena. Nebo se pletu?

Když jsem se na základce začala učit německy, dostala jsem k Vánocům kazetu Tic Tac Toe. Rozumněla jsem sice prd (a jejich megahitu „Ich find‘ dich Scheiße“ ještě větší prd), ale německá hudba mě fakt brala.

O pár let později jsem si přes ICQ začala dopisovat s Němkou, která mě zasvětila do tajů Die Ärzte a jejich hitů jako „Westerland“ či „Männer sind Schweine“. Pořád jsem se základkovou slovní zásobou rozumněla tak každému patnáctému slovu.

O 20 let později už rozumím každému slovu, znám texty spousty písniček, používám hudbu ve výuce a znám hromadu německy zpívajících kapel či zpěváků.

Využít při učení cizího jazyka hudbu a písničky v cílovém jazyce vás mnohonásobně odmění. Tato „metoda“ má totiž obrovský potenciál. Naučíte se:

 • slovíčka a fráze, které v učebnicích nenajdete
 • správnou výslovnost, kterou můžete trénovat nejprve společným pobrukováním s interpretem nebo cíleným zastavováním písničky a zkoušením příbližit se výslovnosti interpreta co nejblíže
 • spoustu detailů z reálií dané země, takže se vám dostane skvělého kulturního přehledu

Než vám povím, jak můžete využít hudbu při rozšiřování slovní zásoby, dám vám nejdříve 10 tipů na skvělé písníčky a (neméně dobré) interprety, které prostě musíte znát! Samozřejmě není každý den posvícení, proto neříkám, že se následujícím interpretům povedly všechny písně a všechna alba. Od většiny z nich ale najdete opravdové hity ;)

JOSH. – Cordula Grün

Písnička od rakouského interpreta, která aktuálně letí v německých rádiích asi stokrát za den. Jestli bude Josh známý i za 10 let, opravdu odhadnout nemůžu. Jeho Cordula se ale teď zpívá na každé párty…

VON WEGEN LISBETH – Wenn du tanzt

Šíleně nakažlivé melodie! A vlastně jejich celé album sweetlilly93@hotmail.com můžu jen doporučit!

WIR SIND HELDEN – Nur Ein Wort

Kapela, která v poslední době už není tolik aktivní, kterou si ale stoprocentně zapamatujete podle zvláštního hlasu jejich frontmanky. Doporučuji i další písničky jako Denkmal nebo Gekommen um zu bleiben.

FETTES BROT – Jein

Pokud ujíždíte spíše na hip hopu, bude se vám tato kapela určitě líbit. Hoďte do youtube i jejich další hity jako např. Emanuela nebo Für mich ;)

PETER FOX – Alles neu

Péťu přímo zbožňuju a jeho opičí písničky o to víc. Určitě mrkněte na videoklip nebo si pusťte jeho další hity jako Haus am See nebo Schüttel deinen Speck (ocení určitě nejen ti, co se snaží zhubnout ;) )

DIE DOOFEN – Jesus

Minikapela o dvou muzikantech, kteří si dělají srandu úplně ze všeho. Neberou se vážně a neberou vážně ani jejich hudbu, což dokazuje i název jednoho z jejich alb: Lieder, die die Welt nicht braucht ;) Do auta ideální!

CLUESO – Gewinner

Reprezentant sólo zpěváků a očividně idol mnoha dívčích srdcí. V poslední době frčí hlavně hit, který nazpíval společně s kapelou Die Fantastischen Vier: Zusammen. Přikládám ale raději něco z jeho sólo tvorby:

SPORTFREUNDE STILLER – Applaus, Applaus

Romanťárna jako blázen, stejně jako např. jejich hit Ein Kompliment. Význam názvu této kapely mi ani po šesti letech v Německu nebyl schopný nikdo vysvětlit, takže kdybyste se dopátrali jeho významu, určitě mi dejte vědět!

HELGE SCHNEIDER – Katzenklo

V Německu hudební legenda a taky podobný blázen jako Die Doofen, který si dělá srandu úplně ze všeho. No však posuďte sami:

DIE PRINZEN – MILLIONÄR

Přirovnala bych je k českým Olympic, tzn. když si odmyslíte některé jejich předpotopní videoklipy a stáhnete si jen hudbu, tak jsou jejich písničky fakt parádní! Třeba na této si můžete potrénovat podmiňovací způsob ;)

JAK S HUDBOU PRACOVAT?

Na písničkách v jakémkoli cizím jazyce je úžasné, že se v nich naučíte slovíčka a fráze, které byste v učebnicích horko těžko hledali. Jen je třeba se na texty písní cíleně soustředit. Doporučuji postupovat následovně:

 • poslechnout si písničku bez textu a po prvním poslechu zreflektovat, kolik jste rozuměli a o co v písni šlo
 • zastavovat si písničku po částech a zkusit NAHLAS zopakovat, co interpret právě zpíval
 • vyhledat si text písně. Stačí hodit do youtube název písničky + Lyrics, příp. text a v dalším kole si můžete pobrukovat společně s interpretem. Stejně tak si můžete text vyhledat v googlu ;)
 • zkusit si text přeložit, nejdříve bez cizí pomoci a slovníku
 • neznámá slovíčka a fráze si vyhledat ve slovníku, zapsat do svého slovníčku nebo na kartičky
 • písničku opakovaně poslouchat a vnímat, že s každým poslechem rozumíte víc a víc

KDE HLEDAT?

Spoustu z těchto interpretů najdete na platformách jako Napster či Spotify. Bezplatný Youtube vám ale samozřejmě taky prokáže skvělou službu ;)

DÁREK PRO VÁS

Po několika letech veřejně sdílím můj němčinářský playlist, který byl dosud k dispozici jen mým studentům a kurzistům. Přes 12 hodin hudby v němčině (a někdy i v dialektech) napříč žánry a interprety. Teď tenhle playlist dávám jako dárek i vám. Tak si ho užijte!

MÍŠIN PLAYLIST NĚMECKÉ HUDBY


A pokud vám dělá problém hudbě rozumět a potřebovali byste nejdříve lektora na individuální online lekce, přejděte SEM. Rádi vám s mým týmem pomůžeme, abyste si zanedlouho dokázali v němčině prozpěvovat i vy :)

 

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře
 1. AnnenMayKantereit napsal:

  Za mě nejlepší : https://www.youtube.com/watch?v=tERRFWuYG48https://www.youtube.com/watch?v=DraA3PUuoQc . Není to moc na učení, ale písničky super :D

  • Míša Nofftz Skopalová napsal:

   Jasně, kdo by neznal Die Ärzte ;) Die Toten Hosen nám před několika lety dokonce hráli pod oknem, když jsem ještě žila v Německu ;)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů