Já na ty jazyky fakt nemám talent. Anebo je to úplně jinak?

„Když já na ty jazyky fakt nemám hlavu.“ Znáte to? Taky vypouštíte z pusy něco takového, když se jazykově zrovna neposouváte nebo se vám zrovna nechce se němčině věnovat?

Před nedávnem jsem na mé facebookové stránce sdílela seznam nejčastějších důvodů, které brání studentům v pohodovém učení.

nemcina online

Vím, že takové důvody jsou jen převlečené výmluvy, se kterými často nevíte, co si počít a jak je překonat. Něco, co vám brání posunout se v němčině zase o krůček dál. Proto je tady první díl miniseriálu JAK PŘEKONAT SVÉ VÝMLUVY aneb jak se učit s radostí. V tomto článku vám tedy prozradím, jak zatočit s těmito přesvědčeními:

NEMÁM NA NĚMČINU ČAS

Pokud tvrdíte, že na nějakou aktivitu nemáte čas, pravděpodobně nestojí na vašem žebříčku priorit dostatečně vysoko. Vy totiž ten čas máte. Jen ho raději věnujete jiným aktivitám, které považujete za sympatičtější či důležitější. V tomto případě vám doporučuji zamyslet se, proč se německy vůbec chcete učit a jaká je vaše vnitřní motivace. Pokud totiž nezažehnete plamínek vnitřní motivace a budete se pořád učit jen z důvodu „měl/a bych“ nebo „musím“, je logické, že si podvědomě čas na němčinu nebudete chtít najít.

Úkol č.1 pro vás: napište si teď hned 5 nejdůležitějších důvodů, proč se němčinu chcete učit a hlavně CO VÁM TO PŘINESE!

JSEM NA JAZYKY UŽ MOC STARÁ/STARÝ

Opravdu si tak připadáte? Vsadím boty, že právě pro vás teď nastal ten nejlepší čas! Učila jsem už spoustu dospělých jak po čtyřicítce, tak po padesátce, kteří odešli do německy mluvících zemí za prací s nulovými znalostmi němčiny. Jen se skálopevným přesvědčením: naučím se německy a najdu si práci. A co se stalo? Začli se učit, věřili sami v sebe a opravdu si tu práci našli!

Znám ale bohužel taky spoustu těch, kteří své jazykové nedostatky neustále omlouvají touto výmluvou. Patříte mezi ně? Při učení jazyka je správné nastavení hlavy opravdu klíčové.

Úkol č.2: zkuste toto mylné přesvědčení nahradit raději tímto: je skvělé, že i v tomto věku se můžu učit cizí jazyky a mám k tomu tolik příležitostí!

Uvidíte, že to ve vašem vnímání a objevování němčiny ledaccos změní!

NEMÁM NA JAZYKY TALENT

Pravděpodobně už někdy na základce jste si všimli, že má Petr hlavu na matiku, Petra zase na jazyky a Pavla umí výborně kreslit. Spousta moderních teorií k odemykání lidského potenciálu a zjištění vašich silných stránek vám může ukázat, na jaké aktivity máte talent a čím byste tudíž měli obohacovat svět. S jazyky je to úplně stejně – buď na ně máte přirozené nadání, učíte se je jednoduše a s lehkostí, anebo taky ne. V tom případě máte občas pocit, že byste to radši měli zabalit a věnovat se raději tomu, co vám jde lépe.

Ano, někdo má buňky na jazyky a někdo zase na tabulky v Excelu. Je to úplně v pořádku. NEZNAMENÁ TO ALE, ŽE SE DANÝ JAZYK NEMŮŽETE NAUČIT! Znám totiž spoustu osob, kteří se německy naučili, i když na začátku tvrdili, že jim jazyky nic neříkají. Pokud totiž znáte své PROČ (se učíte německy a co z toho budete mít) a svou motivaci, naučíte se německy talent netalent. Možná to bude někdy trochu dřít, občas to i zabolí a bude to trvat o malinko déle, ale je to opravdu možné!

Pokud patříte k jazykovým talentům, využívejte toho plnými doušky! Pokud naopak cítíte, že vám to jde ztuha, vraťte se k úkolům č. 1 + 2.

nemecky pres skype

NEJDE MI TO DO HLAVY

A napadlo vás někdy, že se celou tu dobu třeba učíte špatně? Pokud cítíte, že se nejraději učíte mluvením, ale váš lektor vás pořád nutí číst nějaké texty a poslouchat poslechy, můžete mít pocit, že vám to do té hlavy prostě ne a ne dojít. Chodíte do jazykového kurzu, ve kterém vás nutí povídat o tématech, která vás vlastně vůbec nebaví a nezajímají?

Co takhle to obrátit a uvědomit si CO VÁS BAVÍ A JAK SE RÁDI UČÍTE? Pokud vás totiž něco baví, dosahujete výsledků o poznání rychleji a jednodušeji.

Úkol č.3: zamyslete se, jaká je vaše ideální forma učení němčiny a napište mi do komentářů! Věřím, že vám určitě vymyslíme něco na míru ;)

NEVÍM, JAK SE UČIT

Zrovna minulý týden mi jeden můj student vyprávěl, že si založil slovníček, ale po pár tydnech zjistil, že se neučí slovíčka, ale telefonní seznam, protože přesně ví, které slovíčko bude následovat a v jaké části stránky ho hledat. Sám věděl, že to musí změnit, ale nevěděl jak.

Poradila jsem mu jiné metody učení slovíček a teď čekáme na výsledek.

Pokud nevíte, jak se učit, ZKOUŠEJTE! Na internetu najdete nepřeberné množství materiálů k trénování slovíček, čtení či poslechu, ze kterých je občas těžké si vybrat. Pokud najdete něco, co vás opravdu nadchne a posouvá dál, ZŮSTAŇTE U TOHO! Pokud máte naopak u některé metody či materiálů pocit, že vás to

  • nudí
  • nedává vám to smysl
  • nevíte, co vám to má přinést

ruce pryč! Nabízí se nám tolik možností, že máte vždy možnost volby. Nejste spokojeni s učebnicí? Pořiďte si jinou! Známá vám doporučila tuto knihu, vy jste ale spíše auditivní typ a raději se učíte poslechem? Stáhněte si podcasty! Přestala vám vyhovovat mobilní aplikace na učení slovíček? Odinstalujte si ji a poohlídněte se po jiné!

Pozor! Nekonečné testování a změny nemusí přinášet výsledky, proto opakuji: pokud jste s nějakou metodou spokojeni, zůstaňte u ní!

Potřebujete s učením němčiny přeci jen pomoct? Jsem vám k dispozici na skypu >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů