BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = 40 % na všechny e-booky
Jen za poslední roky tvořily nadpoloviční většinu mých skype studentů maminky na mateřské dovolené, které stejně jako já žily či žijí v německy mluvící zemi. Možná i vy jste teď jednou z nich.
Nikdy nepřestanu obdivovat ženy, které si navzdory mateřské „dovolené“ a péči o domácnost najdou ještě čas na němčinu či dokonce pravidelné skype lekce >>. Klobouk dolů vám všem!
Ve společných lekcích mi maminky často chtěly či chtějí sdělit spoustu zkušeností a zážitků od zmatené návštěvy gynekologa, přes předporodní kurz, komplikovanou komunikaci se zdravotním personálem či jinými maminkami, veselé zážitky se staršími dětmi ve školce nebo na hřišti či vlastní porodní příběh (ano, už i k takovým tématům jsme se v mých skype hodinách dostaly ;) ).
Často jsou to zkušenosti, které jsou i po měsících či letech plné emocí a maminka je tedy má zájem sdílet. Velmi často ale přichází základní kámen úrazu – SLOVNÍ ZÁSOBA.
Jak tedy vyjádřit zrovna všechny tyto zážitky a zkušenosti v němčině?
Ještě než se dostanu ke klíčovým zdrojům tohoto příspěvku, dovolím si dát všem maminkám či nastávajícím maminkám na tuto dobrodružnou cestu následující tipy:
Nabízí velmi přehledné brožury jako např. Pränataldiagnostik, Mann wird Vater, Eltern sein – Die erste Zeit zu dritt, Impfen apod. Je to skvělý servis, za který nic neplatíte a ještě se díky němu můžete dovědět spoustu nových souvislostí a slovíček ;)
Pokud jste se proklikla na některou z těchto stránek a jde vám ze všech těch nových slovíček či slovních spojení hlava kolem, určitě vám doporučím omrknout můj „maminkovský eBook“, který dle mého obsahuje nutnou slovní zásobu potřebnou pro přežití (a pohodový průběh) těhotenského a mateřského období v německy mluvících zemích:
Jako vyučující němčiny s bohatými lektorskými zkušenosti a sedmi lety života v Německu navrch mým studentkám ve společných hodinách pomáhám zprostředkovat slovní zásobu, kterou v kritických situacích tolik potřebují. Jsem ohromně šťastná, když můžu těmto ženám pomocí konverzačních aktivit ve výuce rozšířit jejich jazykové obzory a pomoct jim se v těchto nových situacích jazykově zorientovat.
Ještě o chlup větší pochopení pro všechny maminky a větší zájem o tato témata samozřejmě přišel až s mým vlastním těhotenstvím v průběhu roku 2020. Logicky jsem se o těhotenská a mateřská témata začala zajímat daleko více a podrobněji než před dvěma lety, kdy se mě něco takového osobně ještě netýkalo.
Vzhledem k tomu, že i já jsem cítila určitou povinnost se na tuto novou životní etapu připravit, hledala jsem během těhotenství zdroje, které by mi mohly objasnit spoustu otázek ohledně těhotenství, porodu a mateřství. A našla jsem jich opravdu spoustu!
Když vidím, kolik českých a slovenských maminek se v německy mluvících zemích trápí, protože
rozhodla jsem se s vámi sdílet mé oblíbené kanály (a na konci toho článku s vámi sdílet i něco jiného, co vám obrovsky pomůže ;) )
Při hledání nejrůznějších informací jsem narazila na spoustu parádních zdrojů, které se netýkají jen těhotenství, ale poté i mateřských otázek. Abych vás tedy v tomto článku úplně nezahltila a vnesla do něj trochu struktury, ukážu vám v něm zdroje, které se budou hodit především TĚHOTNÝM ŽENÁM, PŘÍPRAVĚ NA TĚHOTENSTVÍ, POROD A ŠESTINEDĚLÍ.
Témata a slovní zásoba se v tomto období často opakuje, proto si klidně z tohoto článku vyberte jen jeden jediný zdroj, který budete sledovat.
Dalším zdrojům, které se zabývají převážně mateřskými tématy jako výchova, vztekání či problémy ve školce se budu věnovat v jenom z mých dalších článků. Tak určitě sledujte můj blog ;)
Do tohoto článku jsem tedy vybrala vždy dva inspirativní kanály na jednotlivých platformách a srdečně vás zvu k jejich sledování. Připraveni? Pojďme na to!
Lisa mi dává celé těhotenství pěkně zabrat (teď to myslím jen v dobrém slova smyslu). Dlouho jsem hledala nějakou těhotenskou jógu, při které nejde lektorka do krkolomných pozic, má příjemný hlas, nejede na výkon, ale spíše na pocit a protahování.
Proč sledovat tento kanál?
https://www.youtube.com/watch?v=eQEfzVyCg9U&list=PL1a4nIWhliKEAowZ3au4SalB65dplJkqv&index=10
Na tento kanál jsem narazila na Youtube úplnou náhodou. Náhledové obrázky k jednotlivým videím sice dělají dojem, že se bude jednat o nějakého mladého puberťáka youtubera, opak je ale pravdou. Konstantin je gynekolog, profesionál, otec dvou dětí, který vám polopatě a objektivně vysvětlí i to, na co váš vlastní gynekolog nemá čas.
Proč sledovat tento kanál?
Na tento kanál jsem narazila původně přes Instagram, pak jsem ale objevila jeho webové stránky, na kterých najdete i online kurzy, YT kanál či kompletní blogové příspěvky.
Co se mně osobně ale na tomto instagramovém kanále líbí, je přitažlivá vizuální stránka a určitá kompaktnost informací. V době, kdy na FB a IG bezcílně scrolujeme prstem, se určitě vyplatí znát tento profil a vzít si z něj byť jen jednu informaci týdně.
V němčině bych tento IG profil nazvala spojením kurz und knackig ;) V případě zájmu se určitě můžete prokliknout i na další kanály paní Laury.
Proč sledovat tento profil?
Gynekoložka a učitelka jógy, která se mimochodem věnuje i výživovému poradenství (nejen v těhotenství). Na jejím kanále najdete mišmaš těchto témat, tzn. jak jógově ulevit zádům, jak si ulevit při pálení žáhy či nevolnosti.
Proč sledovat tento profil?
Pokud jste četli tento článek, asi už víte, že jsem obrovským fandou podcastů a poslouchám je snad denně.
Pokud jste i vy přičichli k tomu způsobu předávání informací, určitě se vám bude zamlouvat i tento podcast. Pokud pominete (na můj vkus vždy velmi dlouhý a otravný) reklamní spot na začátku každého dílu, ve kterém vás autorka vybízí ke sdílení podcastu, stáhnutí si eBooku apod (dá se samozřejmě přeskočit), dostanete se k tématům šestinedělí, mýty ohledně těhotenství či jak se zbavit strachu z porodu. Sandra má velmi optimistický a skoro až rozvrkočený hlas a v každém podcastu na vás přenese něco z její #happy nálady.
Proč poslouchat tento podcast?
Zkušená porodní asistentka Evi Bodman vám ukáže těhotenství a porod ze všech možných stran. Tato paní má krásně hladivý a uklidňující hlas, takže i obsahově obtížnější témata můžete poslouchat klidně před spaním.
Proč poslouchat tento podcast?
Na tomto blogu najdete snad úúúúplně všechno a budete ho milovat! Autorky se věnují jak těhotenským, tak mateřským tématům ze všech možných stran a úhlů. Někdy vážně a odborně, někdy s nadsázkou a humorem. Píšou jak o obecných tématech, tak o nejrůznějších tabu.
Proč zavítat na tento blog?
Aaaaach, tento blog je takovým pohlazením po duši, ačkoli autorka velmi často pojmenovává své myšlenky trefně, ironicky a s nadsázkou.
Nelekněte se ale názvu blogu. Katarina je mamkou 4 dětí a píše nejen o rodičovských tématech, ale i o průbězích těhotenství, v čemž se mnohé těhulky dozajista najdou ;)
Proč zavítat na tento blog?
Tvořivější z vás určitě nadchne
Ještě než se pustíte do prozkoumávání zmíněných zdrojů, neodpustím si jakožto lektorka němčiny malý praktický dodatek, ve kterém bych vám pro snazší orientaci ráda zprostředkovala 3 základní slovíčka, jejichž výklad je do češtiny lehce problematický.
V tomto článku to byla docela nálož informací, že? Pokud teď tápete a nevíte, jak se v tom jazykově zorientovat, budete opravdu milovat následujícího pomocníka:
Praktický slovníček NĚMČINA V TĚHOTENSTVÍ & MATEŘSTVÍ na vás čeká na této stránce >>
Slovní zásobu z něj můžete čerpat, ať už miminko teprve čekáte nebo jste se do německy mluvící země přestěhovala se svými předškolními ratolestmi ;)
Přeju radostný mateřský čas nejen ve společnosti němčiny a těším se na vás uvnitř eBooku >>