BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = Získejte své oblíbené e-booky a kurzy se slevou 40 %!
Kdo by to neznal:
Na střední jste se učili německy, dotáhli své znalosti na slabou úroveň B1 a pak se němčině 5 let nevěnovali. Poté jste ji potřebovali kvůli práci, tak jste se zapsali do kurzu, po jehož absolvování jste si z rodinných důvodů dali dvouletou pauzu. Následně jste ale ucítili, že byste se němčině zase měli či chtěli věnovat, ale nevíte, jak na to. Vezmete si tedy slovník či svůj starý sešit a bezmyšlenkovitě si ho jednou za dva měsíce projedete.
A jaký je výsledek?
Jednoduché věty sice dohromady nějak dáte, ale děláte v nich hromadu chyb, protože si v němčině nejste jistí. Už roky se motáte v kruhu věčného začátečníka a máte pocit, že to, co jste se učili před lety, jste už dávno zapomněli. A tak raději začnete zase od začátku.
Bohužel takto končí nadpoloviční většina všech, kteří se kdy pustili do učení cizího jazyka. Ano, i já. Moje italština a ruština taky stojí za starou belu a už jsem s nimi třikrát začínala od začátku (jsem si ale přesně vědoma proč ;) ).
V tomto článku bych vám však chtěla dát několik rad, jak tuto fázi jednou provždy přeskočit. Co jsou tedy ty klíčové body, na které byste si měli posvítit?
Vemte si sešit nebo kus papíru a přesně si napište,
Povýšení v práci? Sebejistotu při komunikaci u doktora nebo na třídních schůzkách? Jazykové sebevědomí a pocit, že za vás už nemusí všechno vyřizovat manžel? Kolik lidí, tolik různých důvodů…
Zároveň je dobré si tyto cíle někam vystavit, ať je máte pravidelně na očích a můžete sledovat, jestli se v němčině opravdu posouváte tím správným směrem.
Nečekejte, až vás po dvou letech zase políbí múza a vy se najednou budete chtít němčině věnovat. Múza by se totiž nemusela nikdy dostavit ;) Začněte raději hned teď! Přečtěte si každý den krátký textík, procvičte slovíčka nebo si pusťte nějaký podcast či film. Jazykové výzkumy ukazují, že je daleko efektivnější procvičovat každý den 20 minut než jednou za měsíc 2 hodiny. Najděte si tedy takové aktivity, které vám nenabourají váš každodenní program, které vás ale začnou posouvat směrem k vytyčenému cíli. Vaše pamět vám bude vděčná a vy jí jakbysmet!
Chcete pár tipů?
Najděte si parťáka, který vám nedovolí sklouznout opět na začátečnickou úroveň – kamarádku, kolegu, učitele. Spousta studentů potřebuje nad sebou právě určitý „bič“ ve formě učitele, který vám nedovolí povolit a vyprdnout se na celé své jazykové úsilí a cíle. Učitel vám zároveň tvoří průvodce, který vás šikovně posunuje tam, kam se v němčině potřebujete dostat. Nedovolí vám usnout na vavřínech, dává vám pravidelnou zpětnou vazbu a promyšlenými aktivitami vám ukazuje vaše slabiny a zároveň vás nutí na nich pracovat.
Je logické a dokázané, že když máte k učení čehokoli odpor, budete se v učícím procesu posouvat daleko pomaleji. Bude to drhnout, dřít, bude zažívat velký pocit zmaru a beznaděje. Učení cizího jazyka by vás mělo bavit!