BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = 40 % na všechny e-booky
Takové dotazy dostávám od mých studentů a studentek velmi často. A ačkoli sama ještě děti nemám, zavály mě okolnosti (výzkum k diplomové práci, bilingvní přátele) do fáze, kdy si troufám tvrdit, že k tomuto tématu mám co říct. Zajímá vás tedy, jak a kdy váš dorost jazykově vzdělávat?
SITUACE PRVNÍ:
S cizojazyčnými školkami, které slibují vícejazyčnost na počkání, se v poslední době roztrhl pytel. Jazykové vzdělání je přece jedna z nejcenějších komodit, které můžete vlastním dětem nabídnout.
Je to ale finančně docela náročné a vy si nejste jisti, jestli vaši ratolest o něco neochudíte, když s němčinou nezačne hned ve školce? Vždyť přece pro své dítě chcete jen to nejlepší…
Chtěla bych vás uklidnit:
Rozhlédněte se kolem sebe. Jsem si jistá, že i mezi svými známými najdete dost osob, kteří se učili nějaký jazyk na základce, pak na střední, (možná ještě na vysoké,) když mají ale něco říct, dostanete z nich možná tak jednoduchou větu o dvou slovech.
DÉLKA UČENÍ JAZYKA ≠ JEHO PRAKTICKÉ OVLÁDÁNÍ
Pokud zrovna nemáte partnera rodilého mluvčího a nebavíte se tedy doma německy, zkuste najít dítěti spíše takové aktivity, kdy mu němčinu nabídnete nevědomky či podprahově, např.
SITUACE DRUHÁ:
Vaše dítko chodí do německé školky či školy a vy si určitě děláte starosti, jak to tam zvládne, když doma mluvíte jen česky. Nebojte, děti jsou jako houby, které bez hodnocení nasávají všechno, co je obklopuje a jsou schopné vstřebat cizí jazyk daleko rychleji než dospělí. Ve vaší situaci mají děti opravdu dostatek příležitostí k nasávání němčiny:
Co tím chci říct?
SITUACE TŘETÍ:
Pokud víte, že se jazykově nacházíte na úrovni rodilého mluvčího, je jen na vás, jaká pravidla si doma určíte. Doma jen česky a venku německy? S (konkrétní) návštěvou jen německy? Vy si jen dávejte pozor, aby mělo dítě i dostatečný přístup k češtině, nebo ji v průběhu let zapomene.
Když oni to pletou pátý přes devátý…
Často se mě ptají maminky, jak to udělat, když dítě (ve školce, doma) plete dva jazyky dohromady. Můžete ho na to jemně upozorňovat, ale hlavně si s tím prosím nedělejte velkou hlavu. Bilingvní děti na začátku školní docházky opravdu často doprovázejí špatné známky, které jsou způsobené jazykovým „mišmašem“ v jejich hlavách. Ono si to ale fakt sedne. O pár let později budou moct vaše děti jazyky oddělovat a začnou z toho jen profitovat. Uvidíte sami!
A pokud se taky řadíte k maminkám či nastávajícím maminkám žijícím v německy mluvících zemích, určitě vám přijde vhod tento eBook: