Kdy začít u dětí s výukou němčiny?

 • Kdy je ten nejlepší čas na jazykovou výuku dětí?
 • Mám dát svou ratolest do německé školky nebo ještě rok počkat?
 • Mám se s mým dítětem bavit německy, když bydlíme v Německu?

Takové dotazy dostávám od mých studentů a studentek velmi často. A ačkoli sama ještě děti nemám, zavály mě okolnosti (výzkum k diplomové práci, bilingvní přátele) do fáze, kdy si troufám tvrdit, že k tomuto tématu mám co říct. Zajímá vás tedy, jak a kdy váš dorost jazykově vzdělávat?

SITUACE PRVNÍ:

žijete v ČR a německy se jakžtakž domluvíte

S cizojazyčnými školkami, které slibují vícejazyčnost na počkání, se v poslední době roztrhl pytel. Jazykové vzdělání je přece jedna z nejcenějších komodit, které můžete vlastním dětem nabídnout.

Je to ale finančně docela náročné a vy si nejste jisti, jestli vaši ratolest o něco neochudíte, když s němčinou nezačne hned ve školce? Vždyť přece pro své dítě chcete jen to nejlepší…

Chtěla bych vás uklidnit:

pokud své dítě nedáte do německé školky či německého kroužku, vůbec nic se nestane!
Žádná školka vám totiž nezajistí, že vaše dítko s váma bude pro jejím absolvování mluvit plynně německy. Barvičky, počítání a jednoduchá konverzace se dá lehce naučit i v pozdějším věku. Opravdu vaše dítě neochuzujete o nic, co by se nedalo dohnat o pár let později.

Rozhlédněte se kolem sebe. Jsem si jistá, že i mezi svými známými najdete dost osob, kteří se učili nějaký jazyk na základce, pak na střední, (možná ještě na vysoké,) když mají ale něco říct, dostanete z nich možná tak jednoduchou větu o dvou slovech.

DÉLKA UČENÍ JAZYKA ≠ JEHO PRAKTICKÉ OVLÁDÁNÍ

Pokud zrovna nemáte partnera rodilého mluvčího a nebavíte se tedy doma německy, zkuste najít dítěti spíše takové aktivity, kdy mu němčinu nabídnete nevědomky či podprahově, např.

 • pohádky na youtube (po pár shlédnutích se dítě naučí barvy či čísla a vy ani nebudete vědět jak)
 • krátká videa na youtube
 • knížky, dětské časopisy
 • jednoduché hry (pexeso apod)

SITUACE DRUHÁ:

žijete v německy mluvících zemích a sami v němčině děláte hromadu chyb

Vaše dítko chodí do německé školky či školy a vy si určitě děláte starosti, jak to tam zvládne, když doma mluvíte jen česky. Nebojte, děti jsou jako houby, které bez hodnocení nasávají všechno, co je obklopuje a jsou schopné vstřebat cizí jazyk daleko rychleji než dospělí. Ve vaší situaci mají děti opravdu dostatek příležitostí k nasávání němčiny:

 • v televizi
 • na hřišti s ostatními dětmi
 • ve škole/školce
 • v pohádkových knížkách

Pokud si sami v němčině nejste jistí a děláte v ní hromadu chyb, nenuťte ji svému dítěti a nesnažte se s dítětem komunikovat v němčině i za cenu toho, že se v tom necítíte dobře a je vám to nepříjemné nebo nepřirozené. Pracujte na své němčině sami, učte se ji, svému dítěti ale vytvořte takový prostor, kdy může jazyk PŘIROZENĚ, nenásilně a hravě nasávat – videa na youtube, pohádky, hry apod.
 Chcete vědět proč? Dám vám příklad: když mi bylo 20, pracovala jsem v Kolíně nad Rýnem jako au-pair u rodiny se 4 dětmi. Nejmladšímu bylo 6 a po prázdninách měl jít do školy. Pauli strávil však dosavadních 6 let výhradně ve společnosti au-pair, tzn. holek, který neuměli perfektně německy, jelikož byli jeho vlastní rodiče příliš vytížení prací. Když jsme pak přijeli k babičce (učitelce němčiny), nestačila se divit. Pauli totiž v němčině nedělal chyby, které dělají německé děti, ale právě chyby takové, které dělají cizinci. U jídla ho pravidelně opravovala v každé druhé větě a občas si posteskla, že mu celá ta léta chyběla bezchybná němčina.

Co tím chci říct?

Pokud si v němčině nejste jistí a  sekáte v každé větě chyby, nenuťte vaši němčinu svému dítěti. Ono si totiž cestu najde samo. Klidně se s ním dále bavte česky, protože právě to za pár let oceníte nejen vy, ale i vaše bilingvní ratolest!

SITUACE TŘETÍ:

žijete v německy mluvících zemích a mluvíte plynně bezchybně německy

Pokud víte, že se jazykově nacházíte na úrovni rodilého mluvčího, je jen na vás, jaká pravidla si doma určíte. Doma jen česky a venku německy? S (konkrétní) návštěvou jen německy? Vy si jen dávejte pozor, aby mělo dítě i dostatečný přístup k češtině, nebo ji v průběhu let zapomene.

Když oni to pletou pátý přes devátý…

Často se mě ptají maminky, jak to udělat, když dítě (ve školce, doma) plete dva jazyky dohromady. Můžete ho na to jemně upozorňovat, ale hlavně si s tím prosím nedělejte velkou hlavu. Bilingvní děti na začátku školní docházky opravdu často doprovázejí špatné známky, které jsou způsobené jazykovým „mišmašem“ v jejich hlavách. Ono si to ale fakt sedne. O pár let později budou moct vaše děti jazyky oddělovat a začnou z toho jen profitovat. Uvidíte sami!


A pokud se taky řadíte k maminkám či nastávajícím maminkám žijícím v německy mluvících zemích, určitě vám přijde vhod tento eBook:

OMRKNOUT eBOOK >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů