BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = 40 % na všechny e-booky
Máte pocit, že v němčině stagnujete, už několik měsíců či let se vůbec neposouváte a občas navzdory stabilním němčinářským znalostem zažíváte pocit marnosti či rezignace?
Zvládáte i složitější větné konstrukce, přesto ale máte pocit, že se se svou slovní zásobou pořád motáte v kruhu a používáte neustále ta samá slovíčka a slovní spojení? Jako příklad nám může posloužit následující grafika:
Tuším, že spoustu z těchto slovíček znáte nebo jste je už někdy v životě pasivně slyšeli. Když ale dojde na lámání chleba, stejně zase použijete jen začátečnické (a trochu suché) slovíčko super, příp. schön.
Předpokládám, že znáte přibližné úrovně referenčního rámce pro jazyky:
V tomto článku vám dám 7 tipů, jak se konečně vyhoupnout z komfortní úrovně B na brilantní úroveň C. Připraveni? Pojďme na to!
Sledování německých filmů či seriálů, poslouchání podcastů či německých písniček. O tom všem už jste na mém blogu četli. Jsou to naprosto skvělé metody, jak být s němčinou v kontaktu, trénovat poslech a jen tak mimochodem nasávat němčinu. Na úrovni A a B nám tento pasivní konzum určitě stačí.
Pokud ale potřebujete vyskočit na úroveň C, vemte si ke každému podcastu či filmu zároveň váš blok a udělejte si z této aktivity vaše soukromé studijní okénko. Zastavujte si filmy či podcasty a vypisujte si slovíčka či celé fráze, které jste slyšeli.
K daným frázím se poté pravidelně vracejte a zkuste je použít i v jiném kontextu.
Jazykových učebnic je jen na českém trhu několik desítek či stovek. O výběru správné učebnice jsem psala tady >>
Nekupujte si tedy bezhlavě další publikaci do sbírky, kterou otevřete jednou za rok a pak se k ní nevrátíte. Zajděte si do knihkupectví a prolistujte si několik učebnic pro pokročilé. Najdete v nich nejen slovní zásobu pro úroveň C, ale i neobvyklé gramatické jevy či fráze. Nechte si na výběr správné učebnice dostatek času, zůstaňte v knihkupectví klidně o něco déle a jen se prosím vyhněte nakupování ve stresu. Přibyla by vám doma další kniha, ke které nebudete mít vztah a nikam vás neposune.
Pište, zapisujte, vypisujte! Pokud doteď nemáte žádný sešit či notýsek, do kterého si píšete nová slovíčka a slovní spojení, je teď ten nejvyšší čas si takový sešit pořídit. Pasivní konzumace němčiny je sice skvělá věc, zlepšování své aktivní jazykové znalost se ale bez psaní a vypisování opravdu neobejde!
Vypisovat si můžete z
Zvládnutí každodenní konverzace s německými kolegy či pravidelné prezentace pracovních výsledků v němčině jsou určitě fajn. Pokud však nic psát nemusíte, uniká vám hromada nových souvislostí.
Učebnice vám nabízí spousty nejrůznějších úkolů, které vás nutí trénovat i tuto dovednost.
Na úrovni C už si opravdu nemusíte psát německý deník, jelikož každodenní slovní zásobu a fráze máte pravděpodobně v malíku. Často se naše pracovní dny či víkendy zase tolik neliší, takže byste po několika týdnech psali pořád to samé.
Co takhle ale písemně sesumírovat:
Tady už jde do tuhého, že? Odhodlat se a začít opravdu psát je krokem číslo 1. Co ale bude nezbytný krok číslo 2?
Český jazykový trh nabízí spoustu jazykových lektorů, koučů a mentorů, z nichž někteří slibují výsledky skoro na počkání. Ne každý lektor
Až si najdete správného lektora, stanovte si s ním váš jazykový cíl a vy i lektor pravidelně kontrolujte, jestli se tomuto cíli přibližujete (konverzační hodiny, ve kterých lektorovi popisujete svou poslední dovolenou nebo váš aktuální byt, vás na úroveň C nevytáhnou).
Lektor vás tedy:
Mimochodem pár takových lektorů najdete tady >>
Pokud nad sebou potřebujete bič nejen v podobě lektora, ale i ve formě konkrétního data, určitě vám doporučím přihlásit se na jazykovou zkoušku.
Proč (ne)jsou jazykové zkoušky dobrý nápad, najdete v tomto článku >>
K přípravě na zkoušku na úrovni C už pravděpodobně budete potřebovat nějakou podporu, ať už ve formě soukromého lektora a individuálních skype lekcí či skupinového kurzu. Obojí má svá pro a proti. Přihláška k jazykové zkoušce (a často i nemalý obnos peněz, který za tuto zkoušku musíte dopředu zaplatit) bývají skvělým motorem, jak se hecnout, neusnout na vavřínech a dotáhnout vaše znalosti přesně tam, kam si představujete ;)
Na úrovni B se často pohybujete v tématech, ve kterých se vyznáte a dokážete o nich někdy i hodiny mluvit. Pokud ale potřebujete vyskočit na úroveň C, je potřeba zabrouzdat i do témat a slovní zásoby, která se vám příčí, není vaším koníčkem a možná se jí i snažíte záměrně vyhnout.
Každý den sledujete na Frankfurter Allgemeine rubriku Politik? Co takhle se teď pravidelně dívat i na rubriku Technik a vypisovat si nová slovíčka?
Rádi sledujete kuchařské blogy, ale fotbal vám nic neříká? Co takhle mrknout jednou za čas na kicker.de a projít si tamní slovní zásobu?
Zajímáte se o výchovu či mateřská témata, v tématu hospodářství se ale vůbec nevyznáte? Co takhle se začíst do těchto témat třeba na Capital.de?
A jako u předchozího bodu platí:
Jedna bonusová rada na závěr:
stejně jako u předchozího bodu platí NUŤTE SE DO TÉMAT, KTERÁ VÁM NEJSOU PŘÍJEMNÁ, totéž platí i o jednotlivých aktivitách.
Zapomněla jsem na něco? Pokud máte vy nějaký tip, který jsem v tomto článku nezmínila a který vám pomohl posunout se na úroveň C, budu moc ráda, když mi dáte vědět do komentářů ;)
Troufám si tvrdit, že většinu z výše zmíněných bodů velmi elegantně propojuji v mém nejnovějším kurzu, do kterého se můžete přihlášit už jen do 14.1.2022. Budu se na vás moc těšit!
Dobrý den, do kurzu už jsem přihlášená a měla bych dotaz na bod: Cenná zpětnou vazbu na váš vlastní písemný projev. Připadá mi, že stále rozšiřuji pouze svou pasivní slovní zásobu a pasivní používání svého jazyka a pro aktivní použití je potřeba víc psát a mluvit (toho se dost bojím, radši píšu). Bude obsahem kurzu každotýdenní sloh nebo nějaký jiný typ psaní na vybrané téma? Už se na kurz moc těším, jen to čekání mi připadá docela dlouhé… Snažím se v mezičase posunout dál zase ve své učebnici a rozšířit čtením a poslechem slovní zásobu. Děkuji za odpověď! :-)
Dobrý den Klári,
děkuji za dotaz. Ano, obsahem kurzu je i každotýdenní „sloh“, který můžete a nemusíte odevzdat. Při odevzdání do konce následujícího týdne garantuji opravu a zpětnou vazbu. Zároveň časté chyby či chybné formulace z textů kurzistů detailněji vysvětluji a probírám v živých vysíláních. Ale nebojte, nikdy nezmiňuji, kdo co a jak formuloval ;)
Těším se tedy na virtuální viděnou!