Jak si vybrat tu správnou učebnici

Do jazykovky se mi nechce.

Zvládnu se naučit jazyk i bez kurzu.

Nemám ráda skupinové hry a aktivity.

Myslím, že soukromého učitele zatím nepotřebuji/nechci.

Nechci platit tolik peněz za soukromou výuku.

CHCI SE VLASTNĚ UČIT SÁM/SAMA. PORADÍTE MI NĚJAKOU VHODNOU UČEBNICI?

Výše uvedené důvody už jsem párkrát slyšela. Nic proti nim nemám. KAŽDÝ SI MUSÍ NAJÍT TAKOVÝ ZPŮSOB UČENÍ JAZYKA, KTERÝ MU VYHOVUJE.

Jestli se tedy rozhodnete pro samostudium, budete potřebovat vhodnou UČEBNICI JAKOŽTO PARŤÁKA, který vám pomůže nejen se slovíčky, ale třeba i s gramatikou nebo poslechem. Jak ale takového parťáka najít? Když půjdete v knihkupectví do oddělení učebnic, garantuju, že z toho budete mít asi takový pocit:

Já vím, JAK SE V TOM MÁ ČLOVĚK VYZNAT?

Dala jsem dohromady několik tipů a důležitých faktorů, které vám pomůžou se na trhu s učebnicemi zorientovat. Abyste i vy našli pro vás tu pravou. Co tedy při výběru učebnice zohlednit?

JAZYKOVÁ ÚROVEŇ

Evropský referenční rámec pro jazykové vzdělávání rozlišuje 6 úrovní ovládání cizího jazyka: A1 – C2. Jestli jste tedy začátečník, hledejte takové učebnice, které budou mít na obalu označení A1 nebo A2. Středně pokročilí si budou libovat na úrovni B1 – B2 a hodně pokročilí na C1 – C2 (C2 je úroveň rovna znalostem rodilého mluvčího).

Označení úrovně najdete většinou HNED NA OBÁLCE KNIHY. Pomůže vám tak vyselektovat správnou jazykovou úroveň odpovídající vašim aktuálním znalostem.

KURZ vs. SAMOUK

Když si najdete správnou úroveň, hned se mrkněte, jestli je daná učebnice vhodná pro samouky. V knihkupectvích najdete hromadu učebnic, které se běžně používají v jazykových kurzech. Většinou stojí na obalu něco jako KURSBUCH, příp. KURSBUCH + ARBEITSBUCH. PRACOVNÍ SEŠITY/KNIHY SE PRO SAMOSTUDIUM VĚTŠINOU HODÍ. Kurzové učebnice zřídkakdy. Sami si projděte pár stran učebnice a dívejte se, jak je strukturovaná. Jestli je na každé druhé stránce úkol na projekt ve dvojici nebo ve skupině, asi to nebude úplně to pravé ořechové.

Pozor: spousta učebnic, které se používají v jazykových kurzech jsou na pokračování. Jednotlivé díly na sebe navazují ale jen gramatikou a slovní zásobou, nikoli tematicky.

GRAFIKA

Jak na vás působí kniha opticky? JE VÁM SYMPATICKÁ? Dokážete si představit, že se do této učebnice budete pravidelně dívat a budete z toho mít radost?

Jestli je v učebnici moc textu a vám by při učení chyběly obrázky, tak ruce pryč. Platí to ale i naopak: jestli vás obrázky a grafické dekorace ruší nebo vám přijdou zbytečné, najděte si něco jiného. Někdo potřebuje k zapamatování barvičky a obrázky, někdo si slovíčka naopak hned přepisuje do vlastního. Jen vy sami víte, co vás motivuje nejvíc.

TLOUŠŤKA

Jak je to s tloušťkou učebnice? Jestli držíte v ruce 300stránkovou bichli, zároveň ale víte, že máte na učení jen omezené časové možnosti, volte raději nějakou tenčí knihu >>. Učebnice by vás měla v prvé řadě motivovat, ne odrazovat ;)

CD

Chcete trénovat poslech? Je to pro vás důležité? Tak si pohlídejte, že má učebnice i CD. A samozřejmě zvažte i to, jestli si cédéčko budete mít doma na čem přehrát.

GRAMATIKA vs. OD VŠEHO TROCHU

Hledáte gramatickou příručku? Něco, co vás donutí nabiflovat se gramatiku? Takových knih je spousta! Stejně jako knih, ve kterých se trénuje od každého trochu: porozumění textu, poslech, gramatika, psaní, příp. mluvení.

MĚLI BYSTE VĚDĚT, CO CHCETE, AŤ SE NENECHÁTE ZLÁKAT JEN ATRAKTIVNÍ OBÁLKOU KNIHY.

KLÍČ

Nezapomeňte se při výběru podívat, jestli má daná učebnice klíč/ŘEŠENÍ K JEDNOTLIVÝM CVIČENÍM. Měli byste ho najít buď na úplném konci knihy nebo jako samostatnou tenkou brožurku vloženou do učebnice. Pokud kniha takový klíč nemá, najdete ho pravděpodobně buď v příručce pro učitele (což je samozřejmě hodně nepraktické) nebo na internetu. V takovém případě musí učebnice obsahovat link, příp. QR-kód k bonusovým materiálům. Při koupi učebnice byste rozhodně měli vědět, jak si jednotlivá cvičení budete kontrolovat!!

SCHOPNOST MOTIVOVAT

  • Na vybírání toho správného jazykového parťáka si UDĚLEJTE ČAS. Není žádným tajemstvím, že dobré knihy něco stojí. Proto si na výběr opravdu dejte čas, ať nevyhodíte několik stovek za učebnici, která vám pak doma bude ležet ladem.
  • Berte to tak, že si vybíráte společníka na několik nadcházejících večerů. A vy přece chcete, aby vám spolu bylo dobře, nebo ne? MUSÍTE SE NA SPOLEČNÉ CHVÍLE TĚŠIT a učebnice vás musí motivovat k dalšímu samostudiu. Musíte cítit, že se vám vložená investice postupně vrací ve formě nových vědomostí a znalostí.
  • Proto nedoporučuji vybírat knihy naslepo přes internet, ale ZAJÍT DO DOBRÉHO KNIHKUPECTVÍ a učebnice si hezky prohlédnout a ošmatlat.
  • Udělejte si hezky předvýběr všech vhodných kandidátů a pak si z každé učebnice důkladně projděte min. 3 STRÁNKY.
  • Nejsou pro vás cvičení moc těžká/lehká? Nejsou pro vás cvičení moc jednostranná? Jaký na vás učebnice dělá celkový dojem? Plní vaše očekávání? BUDETE MÍT PŘI UČENÍ RADOST?

VLASTNÍ DOPORUČENÍ

A teď se asi ptáte, s jakými učebnicemi pracuju nejčastěji já. Mám jich doma celou hordu, proto musím při přípravě výuky vždy pečlivě vybírat.

V poslední době jsem si oblíbila řadu BEGEGNUNGEN + ERKUNDUNGEN. Především pro úrovně B2-C2 je skvěle zpracovaná. Dále se mi moc líbí pracovní „sešity“, resp. knihy řady ASPEKTE(středně pokročilá úroveň).

Osobně nedoporučuji knihy Mittelstufe Deutsch, Schritte Plus a Sprechen Sie Deutsch?.nemcina pro samouky
A pokud máte zájem o cvičebnici z mé vlastní produkce, najdete ji na této stránce >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů