Výzvy a nej roku 2017

Rok 2017 se pro mě nesl ve znamení hojnosti a menších i větších výzev:

 • 332 odučených hodin přes skype
 • 678 odučených hodin ve škole
 • 6 – počet kurzů, ve kterých jsem učila nebo zaskakovala
 • 6 – přesně z tolika evropských zemí mám studenty na skype-výuku

Nevím, jestli je to málo nebo moc. Na můj letošní rok to bylo víc než dost. A co že byly ty největší výzvy letošního roku?

OMEZENÉ MOŽNOSTI MOTIVACE

Jak v jazykových kurzech, tak s některými klienty přes skype podvědomě bojuju s touhou a POTŘEBOU POSOUVAT JE V NĚMČINĚ RYCHLEJI, NEŽ JE JEJICH UČÍCÍMU TEMPU PŘIROZENÉ. Párkrát jsem na tento svůj nešvar narazila a vůbec to nebylo příjemné. Někdy je pro mě fakt težké přijmout fakt, že člověk, který nastoupí do 4-měsíčního kurzu, na jehož konci má skládat zkoušku na úrovni B2, nastupuje do kurzu  se začátečnickými znalostmi (A2) a minimem času a motivace. Ať se pak snažím sebevíc, vím, že tak obrovský jazykový skok během 4 měsíců prostě není možný. A moc dobře si uvědomuju, že takový člověk nepotřebuje 4 měsíce, ale ideálně třeba 2 roky.

Občas trpím, když vím, že některé lidi z různých důvodů (nezájem, nedostatek času, práce) ani těma nejvíc super metodama prostě motivovat nemůžu. Vím, že takových adeptů je v mých kurzech jen malý zlomek, přesto mi tato bezmoc někdy až láme srdce a značně cloumá s mou vlastní motivací.

ČAS

Letos jsem dělala překvapivě JEN JEDNU ČINNOSTUČILA. Žádné turistické prohlídky, žádná jazyková animace, jen učení přes skype a v kurzech. Jedno bez druhého si nedokážu představit, obojí má své kouzlo a výhody. Jediný zádrhel je v čase.

Do spousty hodin mých kurzů si vymýšlím nejrůznější jazykové hry a skupinové aktivity. Vím, že to mě a hlavně účastníky mých kurzů bude bavit a že si z toho vezmou daleko víc než jen z některých nudných cvičení v učebnici. Jediná nevýhoda je v tom, že si tvoření takových materiálů žádá spoustu času a energie. Občas si po dvou hodinách vystřihování a tvoření říkám: „že ty se na to nevyprdneš a nejedeš jen podle učebnice. Víš, kolik by sis tím ušetřila času…“. Díky bohu mi ale zpětná vazba účastníků a ostatních kolegů ukazuje, že moje kreativní cesta je ta správná…

DOVOLIT SI ODMÍTAT

Na začátku letošního roku jsem byla vděčná za každou nabídku spolupráce a chtěla německy naučit ideálně úúúplně všechny. Postupem času jsem se ale dostala do takového tenze a časového stresu a nedostatku, že si aktuálně každou nabídku na výuku dobře rozmýšlím. Přeci jen je pro mě KVALITA (A OBOUSTRANNÁ SPOKOJENOST) daleko důležitější než kvantita. Jestli  tedy patříte mezi ty, které jsem v některé části roku z kapacitních důvodů nejdříve odmítla, o pár týdnů později jsme k sobě ale přeci jen našli cestu, děkuji vám za trpělivost!

Letošní rok se taky nesl ve znamení nových událostí:

 • Poprvé jsem se naživo potkala s někým, koho jsem půl roku předtím vídala jen přes obrazovku počítače. Více TADY >>
 • Setkala jsem se se spoustou skvělých učitelů, kteří mě obrovsky obohatili a ukázali, že jsem na správné cestě a bohužel taky se spoustou příšerných vyučujících a lektorů, kteří mi ukázali, kudy opravdu jít nechci.
 • Napsala jsem nový eBook, který na vás čeká tady >> 
 • Stala jsem se součástí několika rodin a kamarádství – spokojenost s výukou se očividně šíří dál :) Opakovaně se mi stalo, že jsem začala učit někoho přes skype a ten mě potom doporučil dále, takže jsem letos učila třeba manžele, mamku s dcerou, sestry nebo kolegy.

MÁ NEJ LETOŠNÍHO ROKU

 • Příspěvek, který na FB sklidil NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH. Klikněte sem >>, věřím, že se pobavíte zas a znovu :D
 • NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNEK LETOŠNÍHO ROKU >>, který vám pomůže dívat se na němčinu jinak.
 • Nejdražší povinná investice, která pro mě znamenala trávení podzimních víkendů na školení ve Fürthu >>. Nakonec se tento čas ale proměnil ve skvělou metodickou výměnu učitelů němčiny. Díky za to!
 • NEJHEZČÍ MOMENTY – když ve škole dostanu čokoládičky, kytky, přání, koláčky nebo „jen“ srdečné poděkování za společné hodiny a jejich přínos. Stejně tak si vážím všech skvělých referencí >> a milých slov od mých skype-studentů. Díky, je to pro mě radost! A taky díky, že se se mnou učíte! Bez vás by to prostě nebylo ono!

Přeju vám, ať je rok 2018 rokem, kdy se dokážete v pohodě domluvit německy a splníte si všechny němčinářské sny!

Jsem lektorkou němčiny živě i online. Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype.
V mých skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli ;)
Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test.
Pokud si hledáte práci s němčinou a víte, že budete muset absolvovat pohovor v německém jazyce, rozhodně si stáhněte můj eBook Jak se připravit na pohovor v němčině.
Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů