Výzvy a nej roku 2017

Rok 2017 se pro mě nesl ve znamení hojnosti a menších i větších výzev:

 • 332 odučených hodin přes skype
 • 678 odučených hodin ve škole
 • 6 – počet kurzů, ve kterých jsem učila nebo zaskakovala
 • 6 – přesně z tolika evropských zemí mám studenty na skype-výuku

Nevím, jestli je to málo nebo moc. Na můj letošní rok to bylo víc než dost. A co že byly ty největší výzvy letošního roku?

OMEZENÉ MOŽNOSTI MOTIVACE

Jak v jazykových kurzech, tak s některými klienty přes skype podvědomě bojuju s touhou a POTŘEBOU POSOUVAT JE V NĚMČINĚ RYCHLEJI, NEŽ JE JEJICH UČÍCÍMU TEMPU PŘIROZENÉ. Párkrát jsem na tento svůj nešvar narazila a vůbec to nebylo příjemné. Někdy je pro mě fakt težké přijmout fakt, že člověk, který nastoupí do 4-měsíčního kurzu, na jehož konci má skládat zkoušku na úrovni B2, nastupuje do kurzu  se začátečnickými znalostmi (A2) a minimem času a motivace. Ať se pak snažím sebevíc, vím, že tak obrovský jazykový skok během 4 měsíců prostě není možný. A moc dobře si uvědomuju, že takový člověk nepotřebuje 4 měsíce, ale ideálně třeba 2 roky.

Občas trpím, když vím, že některé lidi z různých důvodů (nezájem, nedostatek času, práce) ani těma nejvíc super metodama prostě motivovat nemůžu. Vím, že takových adeptů je v mých kurzech jen malý zlomek, přesto mi tato bezmoc někdy až láme srdce a značně cloumá s mou vlastní motivací.

ČAS

Letos jsem dělala překvapivě JEN JEDNU ČINNOSTUČILA. Žádné turistické prohlídky, žádná jazyková animace, jen učení přes skypev kurzech. Jedno bez druhého si nedokážu představit, obojí má své kouzlo a výhody. Jediný zádrhel je v čase.

Do spousty hodin mých kurzů si vymýšlím nejrůznější jazykové hry a skupinové aktivity. Vím, že to mě a hlavně účastníky mých kurzů bude bavit a že si z toho vezmou daleko víc než jen z některých nudných cvičení v učebnici. Jediná nevýhoda je v tom, že si tvoření takových materiálů žádá spoustu času a energie. Občas si po dvou hodinách vystřihování a tvoření říkám: „že ty se na to nevyprdneš a nejedeš jen podle učebnice. Víš, kolik by sis tím ušetřila času…“. Díky bohu mi ale zpětná vazba účastníků a ostatních kolegů ukazuje, že moje kreativní cesta je ta správná…

DOVOLIT SI ODMÍTAT

Na začátku letošního roku jsem byla vděčná za každou nabídku spolupráce a chtěla německy naučit ideálně úúúplně všechny. Postupem času jsem se ale dostala do takového tenze a časového stresu a nedostatku, že si aktuálně každou nabídku na výuku dobře rozmýšlím. Přeci jen je pro mě KVALITA (A OBOUSTRANNÁ SPOKOJENOST) daleko důležitější než kvantita. Jestli  tedy patříte mezi ty, které jsem v některé části roku z kapacitních důvodů nejdříve odmítla, o pár týdnů později jsme k sobě ale přeci jen našli cestu, děkuji vám za trpělivost!

Letošní rok se taky nesl ve znamení nových událostí:

 • Poprvé jsem se naživo potkala s někým, koho jsem půl roku předtím vídala jen přes obrazovku počítače. Více TADY >>
 • Setkala jsem se se spoustou skvělých učitelů, kteří mě obrovsky obohatili a ukázali, že jsem na správné cestě a bohužel taky se spoustou příšerných vyučujících a lektorů, kteří mi ukázali, kudy opravdu jít nechci.
 • Napsala jsem nový eBook, který na vás čeká tady >> 
 • Stala jsem se součástí několika rodin a kamarádství – spokojenost s výukou se očividně šíří dál :) Opakovaně se mi stalo, že jsem začala učit někoho přes skype a ten mě potom doporučil dále, takže jsem letos učila třeba manžele, mamku s dcerou, sestry nebo kolegy.

MÁ NEJ LETOŠNÍHO ROKU

 • Příspěvek, který na FB sklidil NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH. Klikněte sem >>, věřím, že se pobavíte zas a znovu :D
 • NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNEK LETOŠNÍHO ROKU >>, který vám pomůže dívat se na němčinu jinak.
 • Nejdražší povinná investice, která pro mě znamenala trávení podzimních víkendů na školení ve Fürthu >>. Nakonec se tento čas ale proměnil ve skvělou metodickou výměnu učitelů němčiny. Díky za to!
 • NEJHEZČÍ MOMENTY – když ve škole dostanu čokoládičky, kytky, přání, koláčky nebo „jen“ srdečné poděkování za společné hodiny a jejich přínos. Stejně tak si vážím všech skvělých referencí >> a milých slov od mých skype-studentů. Díky, je to pro mě radost! A taky díky, že se se mnou učíte! Bez vás by to prostě nebylo ono!

Přeju vám, ať je rok 2018 rokem, kdy se dokážete v pohodě domluvit německy a splníte si všechny němčinářské sny!

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů