Slovíčko týdne – 2.díl

A máme tu další díl seriálu Slovíčko týdne!

Pořád přemýšlím, jestli na vás vybalit těžší kalibry typu Katzenwäsche či Kuddelmuddel. Po dlouhém zvažování budu však ještě pár týdnů pokračovat raději něčím jednodušším.

Slovíčko tohoto týdne bude reprezentovat pravidelné sloveso. Sloveso, které v jeho pozměněné verzi určitě už znáte a dokonce aktivně používáte. Mám na mysli sloveso tauschen, které jste se určitě učili společně se slovíčkem wechseln v kontextu něco měnit či vyměnit. Jako další úroveň slovesa tauschen a zároveň další slovo, které nemá přesný český ekvivalent nabízím dnes slůvko:

sich austauschen

Význam tohoto slovíčka je vyměnit si zkušenosti, příp.informace, pobavit se, diskutovat o nejrůznějších postupech. Když před sebou máte např. brainstorming s někým cizím a chcete vzájemně poznat svou práci, tak se můžete austauschen. Stejně jako u pracovního setkání nebo důležitého rozhovoru. Důležité je poznání názoru/postupu/práce druhé strany. austausch2

Pozor! Když ale jdete s kámoškou na odpolední kafíčko, tak toto slovíčko použijete opravdu jen zřídka. Ocitli byste se totiž v úplně jiné jazykové vrstvě. V tomto neformálním případě použijete spíše: sich unterhalten, quatschen, ratschen, schwatzen.

Na sich austauschen mi přijde ohromně zajímavé, že při překladu musí překladatel či tlumočník většinou obsáhleji popsat, o co se jedná. Samozřejmě dle kontextu dané situace. Když přeložíte sich austauschen jen jako pobavit se, český čtenář nebo posluchač bude ochuzen o komplexní význam tohoto slovesa. Ano, je to tak. Němčina mě nepřestává fascinovat :)

A co vy? Už jste někdy použili sich austauschen v praxi? Nebo jste toto slovíčko znali?

A závěrečná otázka k zamyšlení: mit wem konnten Sie sich in letzter Zeit gut austauschen?austausch

Přejít na slovíčko z minulého týdne >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů