Slovíčko týdne – 3.díl

U slovíčka tohoto týdne byste výjimečně našli i jeho český překlad. Zajímavé mi ale přijde, že jeho význam se v obou kulturách a jazycích značně odlišuje.

Pravděpodobně znáte slova jako der Wagen, které můžete použít ve smyslu vagon, auto či vozík. Slovíčko Einkaufswagen (=nákupní vozík) nebo Kinderwagen (=kočárek) asi nemusím dlouze představovat. Složenin se základem –wagen najdete v němčině nespočet. Kdo z vás ale už slyšel slovo Bollerwagen?

Slovíčkem tohoto týdne je ruční vozík alias

Bollerwagen

A cože to vlastně je? Jedná se o v Německu velmi oblíbený zvláštní typ ručního vozíku. Předpokládám, že když řeknu vozík nebo ruční vozík, nejspíš si hned představíte následující dvoukolák:

vozejk

Typický německý Bollerwagen je však trochu jiného vzhledu. Dominují mu velká kola, dřevěná vystýlka a mnohostranné využití. Asi jako tento model:

bollerwagen1

Bollerwagen se v Německu využívá při různých příležitostech. Nejčastěji samozřejmě na Den mužů (Männertag nebo taky Vatertag), kdy je každoročně díky státnímu svátku Christi Himmelfahrt, který se koná v ten samý den, i volno. No a volno se přeci musí náležitě oslavit! Proto můžete v určitých částech Německa potkat v tento den v ulicích především zástupce mužského pokolení táhnouce za sebou svůj Bollerwagen s basou piv a jiným alkoholem a těšíce se na svůj velký den v ryze mužské společnoti. Samozřejmě se intenzita oslav tohoto svátku v jednotlivých spolkových zemích liší.

Ale abych nezůstala jen u tohoto jednostranného využití: velmi často slouží Bollerwagen i rodičům jako vozítko pro své ratolesti. Když omladina odroste z kočárku, ale ještě nemá zájem chodit po svých, přichází na řadu Bollerwagen, do kterého se napakují nejen děti, ale i hračky, deka, jídlo, zkrátka co je potřeba.

Toto vozítko je v Německu natolik rozšířené, že jsem ho prostě nemohla nezmínit. Ať už jako přeprava alkoholu, dětí nebo jiných doplňků, Bollerwagen najde snad v každé rodině své využití.

Doufám tak, že jsem vám dnes rozšířila nejen jazykové, ale i kulturní obzory a že vás tudíž Bollerwagen už nemá šanci překvapit. Ikdyž kreativitě se samozřejmě meze nekladou…

zlutak

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů