BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = Získejte své oblíbené e-booky a kurzy se slevou 40 %!

Potřebuju naučit německy. Zn.HNED

Jednou za čas se mi stane, že dostanu mail podobného znění: „Německy jsem se učil/a kdysi dávno na střední, vlastně to byly jenom základy, pak jsem němčinu deset let nepoužíval/a a teď bych se potřebovala dostat na komunikativní úroveň a naučit se celou gramatiku. Nejlépe tak do dvou týdnů. Můžete mi pomoct?“

V takové chvíli mě většinou polije horký pot nebo spadne čelist. V takových momentech jsem sice vděčná za projevenou důvěru a zájem o moje služby, zároveň se ale ptám sebe sama, jak může vůbec někdo věřit, že se dá jazyk naučit lusknutím prstu?

NĚMECKY ZA 3 MĚSÍCE?

Šibeničních termínů si sami sobě stanovujeme až až. Jazykové zkoušky, maturita, nástup do nové práce nebo přijímací pohovor. Většinou si říkáme, že do ______ (data) to přece už budeme umět nebo se to minimálně musíme naučit. Jde to ale vůbec?

Na internetu najdete spoustu publikací, hesel a metod, které slibují naučení jazyka nejpozději do 3 měsíců. Už jste ale potkali někoho, kdo po pár týdnech začal v jazyce z ničeho nic fakt perlit a mohl by takové metody potvrdit?

Když vám bude příště někdo slibovat, že vás naučí německy mávnutím kouzelného proutku, zeptejte se prosím nejdřív sami sebe:

  • Kolik času si CHCI VYHRADIT na učení jazyka? 2 hoďky denně? Hodinu týdně?
  • Kolik času MÁM REÁLNĚ na učení jazyka? Hodinu denně? Hodinu měsíčně?
  • Jak se nejraději učím? Jsou mi navrhované metody vůbec příjemné?
  • Jsem přirozený talent na jazyky nebo je mé flow někde úplně jinde?
  • Potřebuji se naučit jen pár frází na dovolenou nebo potřebuju umět rozumět i pokročilejší konverzaci?

Právě v takovýchto otázkách většinou vězí jádro pudla. S HODINKOU NĚMČINY JEDNOU ZA MĚSÍC NEMŮŽETE ČEKAT VELKÉ POKROKY. A ani sebelepší kniha nebo učitel vás neposunou kupředu, jestli si vy sami NEUZPŮSOBÍTE PODMÍNKY a NEUDĚLÁTE ČAS.

Čím více času cizímu jazyku věnujete, tím více dostanete zpět. Tzn. tím více budete umět.

Teď se určitě ptáte, ZA JAK DLOUHO SE TEDA DÁ CIZÍ JAZYK NAUČIT?

Ani tady vám nemůžu dát přesnou odpověď. Kdybyste jeli do zahraničí a museli celou dobu mluvit jenom německy, můžu zaručit, že se do dvou týdnů posunete na pro vás do té doby nepředstavitelnou úroveň. Každodenní mluvení a nemožnost komunikovat v rodné řeči udělají s jazykovými znalostmi opravdu divy. Kdo z vás ale takovou možnost má?

Učení jazyka opravdu potřebuje čas. Můžete při něm ale podpořit sebe sama, když si vytvoříte VHODNÉ učební PROSTŘEDÍ a najdete si takový způsob učení, který vás bude bavit. Někdy je učení jazyka (jakožto PROCES) daleko zábavnější a důležitější než držet v ruce nějaký papír o dosažení určité úrovně (CÍL).

Nechci vás ale strašit a říkat vám, že to bude trvat léta letoucí než se naučíte německy. Jsem totiž přesvědčená o tom, že nějaké znalosti už v hlavě máte. Jen nevíte, jak je aktivovat.

PASIVNÍ vs AKTIVNÍ ZNALOST

Občas mi někdo napíše, že se německy už nějakou dobu učí, ale pořád se není schopný vymáčknout a ztrácí tak s němčinou a hlavně se sebou sama trpělivost. Při osobním rozhovoru pak přijdeme na to, že daný člověk bez problémů rozumí, jen má problém svoje myšlenky vyjádřit v cizí řeči.

Měli byste vědět, že se běžně rozlišuje mezi pasivní a aktivní znalostí jazyka. Pasivní znalost je zpravidla o dost větší než aktivní používání. Vy tudíž všemu pasivně rozumíte, když máte ale něco říct, máte najednou pocit, že neumíte vůbec nic. Všechna slovíčka jsou najednou fuč.

Řešení je jednoduché – ušetřit si čas čtením textů a řešením gramatických cvičení a místo toho se soustředit na aktivní užívání jazyka – MLUVENÍ.

ZÁKLADNÍ SLOVNÍ ZÁSOBA

Nedávno jsem někde četla, že i s 500 základními slovíčky je možné vést jednoduchou smysluplnou konverzaci. A věřte nebo ne, ale je to tak. Základní slovíčka, která se naučíte během prvních 1-2 let, opravdu používáte nejčastěji. Můžou pro vás být později solidní základnou, na které můžete stavět a rozšiřovat ji o slova příbuzná, slova s předponou nebo nejrůznější odvozeniny.

Nemusíte ovládat tisíce slov, pro začátek stačí, když si budete jistí v základech. Vsadím boty, že i se základní slovní zásobou dokážete vyjádřit spoustu věcí, které potřebujete.

Ze zkušenosti můžu potvrdit, že jedna z častých vět při mých skype-hodinách němčiny bývá: „Ahá, a to můžu říct i takto jednoduše? Proč já si to vůbec komplikuju?“

UČENÍ JAZYKA JE VÁŠEŇ NA CELÝ ŽIVOT

Jestli jste propadli němčině a snažíte se v ní neustále zdokonalovat, asi nikdy nebudete mít hotovo. To při učení jazyka totiž ani nejde. Znalosti musíte buď pravidelně oprašovat, osvěžovat, doplňovat, zdokonalovat nebo posouvat dál. Při učení jazyka není možné říct: TEĎ MÁM HOTOVO, UŽ VŠECHNO UMÍM. Učení jazyka je většinou vášeň na celý život. Nebo aspoň na jeho část.

Tak na sebe zbytečně netlačte a udělejte si chvilky s němčinou příjemné. Vyplatí se to! Mí klienti by o tom mohli vyprávět >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře
  1. Veronika Bilkova napsal:

    Dobry den, pred rokem jsem se odstehovala do nemecka, nemecky jsem se naucila az tady. Respektive v praci. S mluvenim a psanim nemam problem, kdyz neco nevim jak se rekne tak to dokazu nejak obkecat, ale co mi dela nejvetsi problem jsou spojky. Jako kdy pouzit- bei, zum, zu, in…. nejak nechapu kdy se co pouziva. Furt mi to nejde dohlavy. A nemuzu nikde najit neco, co bx mi to pomohlo se naucit, z knizek to nechapu a od lidi jsem to take nedokazala odkoukat

    • Míša Skopalová napsal:

      Dobry den,
      predlozky jsou docela zaludna vec, to znam. Nesledujete nahodou na facebooku mou stranku Alles Gute – němčina s Míšou? Obcas tam sdilim ruzne gramaticke prehledy z nejruznejsich zdroju, viz https://goo.gl/qec53d Urcite mrknete, snad Vam to trochu pomuze ;)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů