Proč se zabývat gramatikou…

„Já být v město včera. Já nakoupit mléko, chléb a novou tričko.“ Rozumíte? Určitě ano, že?

Zhruba asi takto mluví má drahá polovička (rodilý Němec), když mluví češky. U nás doma nebo mezi kamarády si ho všichni cení, že se kvůli mně učí česky a spousta kamarádů říká, jak je to strašně roztomilé. Poklepávání po ramenou, slova respektu a chvály, protože přece „čeština je tak složitý jazyk“. Jasně, najít cizince, který se dobrovolně učí česky je pomalu jako hledat jehlu v kupce sena.

Podívejme se na to ale teď z druhé strany – kolik lidí ve vašem okolí se učí německy? Vsadím se, že dost. Teď vám bohužel musím sdělit i fakta, která si někteří vůbec neuvědomují: výzkumy uvádějí, že se aktuálně učí německy na celém světě 15 milionů lidí. To je docela hodně, co říkáte?

Když tedy přijedete do německy mluvících zemí a začnete na rodilé mluvčí mluvit německy, nikomu to nebude připadat ani z poloviny tak roztomilé, jako když se cizinec učí česky. S němčinou totiž začíná kdekdo. Daleko důležitější však je, jestli vytrváte a jak dobře se německy opravdu naučíte.

Co si budem povídat – mluvit v infinitivech jak tatar prostě fakt není cool. Všichni sice plus mínus rozumí, co asi chcete říct, když ale vypustíte větu jako „Ich habe nach Stadt gefahren.“, je to podobné, jako kdybyste v češtině komunikovali stylem „Já jet na Praha“. Snaha se určitě cení, ale až správné vyjadřování teprve mnohé ulehčuje. V momentě, kdy redukujete chyby či se naučíte mluvit bez chyb, ulehčíte tím další jazykovou cestu nejen sobě sama, ale hlavně rodilým mluvčím, se kterými případně musíte komunikovat.

Já vím, v začátečnické fázi to ale bez chyb ani jinak nejde. Člověk se musí prokousat jednoduchým skládáním slov do vět, při kterém si připadá zoufale, protože to na začátku sem tam trochu drhne. Moc dobře to znám. A taky moc dobře znám pocity typu „jéžiš, to je moc složitý“ nebo „kolik pravidel se budu muset ještě naučit, toho je strašně moc…“ Ano, v začátcích se může zdát, že to nemá konce. Moc dobře vám rozumím. Ale i skrze chyby se učíte a jazykově rostete.

Investovat čas a energii do tvoření stabilních základních kamenů se vám později rozhodně vyplatí. Asi jako s vlastním domem: odfláknete základy a po pár měsících vám někde začně profukovat nebo zatékat. S učením jazyků je to stejné.

Když odfláknete nebo nepochopíte základy, bude vás každý další gramatický jev vracet na začátek, budete se posouvat o dost pomaleji a nebude vám docházet spousta jazykových souvislostí. Nejen proto se tedy vyplatí do gramatických znalostí investovat vlastní čas a energii.

JDE TO I BEZ NÍ?

Když mi někdo řekne „já na tu gramatiku moc nehraju, vždy oni mi už budou nějak rozumět“, vždycky se začnu lehce ošívat. Jo, oni sice nějak rozumět budou, ale je to koneckonců vaše vlastní vizitka. Vypovídá to o tom, kolik jste němčině věnovali času a kde se zrovna nacházíte. Když chcete pracovat v Rakousku v kanceláři, myslíte, že vás nechají psát maily stylem „Hallo Herr Gemeinhard, wir habe ihren E-Mail bekommt“? Když se chcete po mateřské v Německu integrovat na tamější trh práce, myslíte, že dají přednost vám nebo uchazeči s lepšími znalostmi němčiny? Odpověď na obojí pravděpodobně znáte sami… Ono to nějak je někdy opravdu málo.

Drtivá většina zájemců o skype výuku se mnou má jedno jediné přání – rozmluvit se a začít mluvit. Já jim to přání mile ráda plním, velmi často jim ale podprahově (např. v domácích úkolech) podsouvám ještě druhý, neméně důležitý stavební kámen – gramatiku. Gramatika a schopnost mluvit jdou totiž často ruku v ruce, proto mí studenti mimo jiné nezřídka dostávají na domácí trénování různá gramatická cvičení.

ŘEŠENÍ PRO SAMOUKY EXISTUJE

Někdy mě fakt moc mrzí, že není v mých silách a časových možnostech učit každého, kdo mi napíše nebo vysvětlovat po mailech každý gramatický dotaz dopodrobna tak, aby to daný člověk 100% pochopil.

Mám velkou radost, když vidím takový zájem o němčinu a velmi ráda bych vyšla vstříc všem. Přemýšlela jsem tedy, jak uspokojit zájem všech (falešných) začátečníků a umožnit jim učit se německy i bez mé přítomnosti a vytvořila  komplexní materiál, ve kterém vás provedu základními kameny německé gramatiky. A to všechno názorně, pomocí různorodých praktických cvičení a textů, hezky krůček po krůčku, od toho úplně nejjednoduššího až po složitější jevy. Zkrátka tak, abyste lehce a hravě konečně získali stabilní základy, na kterých můžete vaši němčinu dále rozvíjet. Zajímá vás více informací? Tak přejděte na tuto stránku >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů