BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = 40 % na všechny e-booky
Nebojte, nejste první, ani poslední, kdo s takovými problémy zápasí ;)
Jen je ve vašem případě třeba zapracovat na jedné klíčové dovednosti – POSLECHU A POROZUMĚNÍ MLUVENÉMU SLOVU.
V poslední době jsem si velmi oblíbila poslouchání podcastů.
Ptáte se, co že to ten podcast vlastně je? V českých luzích a hájích se (hlavně mezi generací 40+) toto slůvko zatím moc neujalo a spousta samouků si pod tímto pojmem nedokáže vůbec nic představit. Co tedy znamená podcast?
V Česku vnímám velký trend podcastů, ve kterých si moderátor zve pravidelně různé hosty, kterým klade otázky. Každý díl se poté točí kolem tématu, kterému se daný host profesně věnuje. V posledních týdnech jsem si udělala obsáhlý „průzkum“ podcastů v němčině, abych vám v tomto článku mohla zprostředkovat ty, které byste určitě neměli minout.
Stačí kliknout na prolinkované nadpisy či linky v popisu podcastu ;)
Deutsche Welle patří mezi němčinářskou profláklou klasiku s širokým spektrem textů, videí i nahrávek pro všechny úrovně. Je úplně jedno, jestli jste začátečník či pokročilý, na této stránce si přijde na své opravdu každý. Velmi oblíbený je např. seriál Jojo sucht das Glück.
Pozor, nelekejte se! Některé podcasty pro začátečníky pracují v úvodu či v průběhu nahrávky s angličtinou. Pokud anglicky nemluvíte, bude vás to jen zbytečně mást. Pokud anglicky hovoříte, bude pro vás angličtina skvělou podpůrnou berličkou ;)
(Mimochodem víte, že jsem se taky stala součástí Deutsche Welle? Mrkněte sem >> )
Zdají se vám autentické nahrávky rodilých mluvčích moc rychlé? Nevadí! Annik Rubens nahrává skvělé podcasty, ve kterých záměrně mluví pomalu a uzpůsobuje tempo řeči mírně pokročilým studentům. Obsah je, co se slovní zásoby týká, bohužel často spíše pro středně pokročilé, velkou výhodou těchto nahrávek je ale jejich přepis. V případě, že si podcast nestáhnete do svého telefonu či počítače a chcete jej poslouchat online, najdete pod každou nahrávkou zároveň i text daného podcastu. Nahrávku si v tomto případě můžete libovolně zastavovat a dohledávat neznámá slovíčka. Zároveň tak vnímáte najednou nejen pravopis daných slov, ale zároveň i jejich správnou výslovnost.
Moje srdcovka, do které jsem se zamilovala na první poslech. Nejedná se o výukové podcasty, jako v předchozích dvou případech, ale především o skvěle vedené rozhovory se zajímavými lidmi. Rubriku Elementarfragen můžu všem pokročilým studentům vřele doporučit – zajímaví hosté, velmi přímo a skoro až intimně vedené rozhovory. Stejně tak rubrika Planet B.
Tato stránka nabízí ale samozřejmě daleko víc: kvízy pro děti i rodiče, rozhovory s umělci apod.
Tento podcast (vysílaný stanicí Bayern 1) má velmi podobný formát jako některé rubriky Viertausendhertz. Jedná o rozhovory s lidmi, kteří mají co říct. Do svého pořadu si moderátor Thorsten Otto zve zajímavé osobnosti z nejrůznějších oborů. Pozvání přijali nejen známí němečtí herci a spisovatelé, ale i vědci, redaktoři a lidé z méně známých či neobvyklých oborů.
Tato interview nejsou vedena natolik odborně jako Elementarfragen, přesto se ale rozhodně vyplatí zaposlouchat.
Podcastový trh se v Německu oproti Česku docela liší. V Česku převládají rozhovory, viz tipy uvedené výše, v Německu jsou ale velmi oblíbené i podcasty 2-3 osob, které se pravidelně setkávají a klábosí o životě a každodenních trampotách.
Obecně nejsem příznivcem klábosících podcastů a jsem schopna je poslouchat jen při dlouhých jízdách autem (k vaření ani úklidu bych si je ale nepustila), věřím ale, že se mezi mými čtenáři najde dostatek těch, kterým se takové podcasty zalíbí. Přijde mi tedy fajn uvést alespoň dva zástupce.
DAS PODCAST UFO je jedním z nich. Autoři Florentin Will a Stefan Titze si dělají ze spousty věcí srandu, zároveň je ale jejich pokec pravidelně proložen myšlenkami, které vás donutí přemýšlet nad nimi ještě dva dny poté ;)
Podobný klábosící podcast, jejichž autory jsou známý německý herec Olli Schulz a satirik a moderátor Jan Böhmermann. U některých dílů jejich podcastu se budete za břicho popadat, některé pravděpodobně vypnete po první půlhodině. Obsah jejich podcastů se velmi liší. Někdy klábosí o ničem, někdy naopak rozebírají konkrétní téma a v některých dílech mají dokonce i hosta. Je třeba se proklikat a vyzkoušet, který díl vám bude vyhovovat.
Podcast pro pokročilé (nejen) historiky ;) Pokud se zajímáte o dějiny a historické souvislosti a zároveň máte znalosti němčiny alespoň na středně pokročilé úrovni, budete tento podcast milovat!
Autoři se věnují nejrůznějším tématům nejen z novodobé historie, ale i ze Starověkého Řecka, středověku apod. K jednotlivým dílům si zvou odborníky, kteří se k tématu během podcastu vyjadřují.
Nemáte čas číst zprávy, zároveň byste si ale chtěli poslechnout zprávy z domova i ze světa v němčině? V tom případě se zaposlouchejte do Radio Prag!
Můj tajný tip tohoto média však nejsou zprávy, ale rubrika Tschechisch gesagt od Markéty Kachlíkové, která je primárně tvořena pro studenty či samouky češtiny. Některé její díly jsou však natolik specifické, že si v nich i já najdu po tolika letech s němčinou nová slovíčka. Určitě si pár dílů pusťte!
Kdyby vás přeci jen můj výběr neuspokojil a potřebovali byste širší záběr témat či autorů, mrkněte na následující stránku:
Tato stránka existuje i jako aplikace do telefonu a můžete v ní filtrovat podle jazyka podcastů či témat, která vás zajímají ;)
Jsou na vás podcasty moc dlouhé a nevydržíte se na němčinu soustředit půlhodinu až hodinu v kuse? Nevadí! Co třeba začít s německými písničkami? Mé tipy najdete na této stránce >>