Jak se učit neučením

Nejen před prázdninami, kdy všichni jezdí na zahraniční dovolené, často slýchám následující povzdechnutí:

ANGLIČTINY JE VŠUDE KOLEM PLNO, ZŮSTAT ALE S NĚMČINOU V KAŽDODENNÍM KONTAKTU JE FAKT NEMOŽNÉ.

Já si to rozhodně nemyslím. Vím totiž, že spousta lidí jen hledá důvody, proč ještě neumí německy tak, jak by si představovala, ale nehledá způsoby a cesty, jak se němčině přiblížit a obklopit se jí v každodenním životě. Že vás taky nenapadá jak? Ráda vám pár způsobů ukážu ;)

I v případě, že nejste příznivcem učebnicového učení, vyplňování cvičení nebo docházení do jazykovky, můžete být s němčinou v každodenním kontaktu. Tady je pár tipů:

PODCASTY

Často jezdíte autem a posloucháte rádio, kde hrají pořád to samé? Co takhle využít tento čas ve svůj prospěch a stáhnout si pár podcastů (= mp3 NAHRÁVEK) k tématům, která vás aktuálně zajímají?

Mrkněte na mou hitparádu skvělých podcastů, ve které si dozajista vyberete i vy >>

Samozřejmě nemusíte poslouchat jen podcasty týkající se aktuálních společenských témat. Milovníkům knih a beletrie doporučuji AUDIOKNIHY, samozřejmě v němčině! Jen na Youtube se jich volně ke stažení dají najít desítky ;)

HUDBA

Opět příklad, který se dá krásně skloubit s jízdou autem, tramvají, sportem nebo třeba domácími pracemi. Nejen na youtube, ale i na platformách jako Napster nebo Spotify najdete nepřeberné množství německy zpívajících autorů. Zkuste si stáhnout pár alb a zaposlouchejte se, co daný interpret zpívá. Doporučuji se ale opravdu SOUSTŘEDIT NA TEXT, poslouchat a snažit se rozklíčovat nejen text, ale i jednotlivá slova. Ručím za to, že se touto metodou naučíte spoustu slovíček a frází, která byste v učebnicích jen těžko hledali…

Že znáte jen Nenu a Rammstein? Vůbec nevadí! V tomto článku najdete seznam interpretů, kteří rozhodně stojí za poslech >>

KNIHY

Rádi čtete? Skvělé! Tak proč si nepřečíst něco v němčině? Pokud se řadíte mezi začátečníky, můžete využít nabídky tzv. ZRCADLOVÝCH KNIH, ve kterých najdete na jedné straně originální text a na straně sousední jeho český překlad. Zrcadlové knihy jsou dostupné pro všechny jazykové úrovně.

Pokud máte rádi výzvy a chcete se pustit do nějaké německé knihy bez podpory českého překladu, objednejte si nějakou knihu třeba přes amazon. Je jich tam spousta a kdybyste přeci jen potřebovali pár tipů na autory nebo jednotlivé knihy, tak se mi klidně ozvěte ;)

ZPRÁVY

Zajímáte se o aktuální dění a každý den po očku sledujete, co se ve světe stalo nového? Zkuste nahradit české zpravodajské servery německými. Dovíte se úplně to samé, jen k tomu dostanete skvělý bonus – budete v kontaktu s němčinou a nevědomky si budete rozšiřovat svou slovní zásobu. Stačí si do oblíbených záložek přidat třeba Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine nebo die Zeit a proklikat se ke zprávám, které vás zajímají.

APLIKACE V NĚMČINĚ

Nemáte čas na čtení? Co takhle využít aplikace, které každodenně používáte ve svůj prospěch?

  • Facebook, Instagram, Twitter
  • MS Word, Powerpoint, Excel
  • vlastní telefon

Vemte všechny aplikace a programy, které používáte (a ideálně je i trochu znáte) a přepněte si jejich nastavení do němčiny. Ze začátku z toho asi budete trochu paf, postupem času si na to ale nejen zvyknete, ale hlavně se naučení spoustu nových slovíček a slovních spojení.

POZOR! Pokud jednotlivé aplikace vůbec neovládáte, nejste technicky vůbec zdatní nebo umíte německy jen pár základních frází, tak se na tento krok raději vyprdněte. Mohlo by se vám totiž stát, že byste se v aplikacích nebo vlastním telefonu úplně ztratili.

JAZYKOVÉ APLIKACE

Pokud naopak využíváte technické pokroky ku svému prospěchu, zkuste si stáhnout některou z těchto aplikací:

  • Duolingo
  • Babbel
  • Mondly Languages

Osobně jsem u žádné jazykové aplikace nikdy nevydržela moc dlouho, ale znám obrovskou spoustu lidí, kterým tyto aplikace při učení jazyka pomáhají a nedají na ně dopustit. Tak proč to nezkusit, že?

Můžete si tak trénovat němčinu po malých kousíčcích, kdykoli uznáte za vhodné.

OBALY, PŘÍBALOVÉ LETÁKY

Některé z potravin (hlavně z dm a podobných řetězců) a kosmetických produktů se vyrábí pro různé trhy, tudíž mají etikety vícejazyčná označení. Všimli jste si toho někdy? ;) Já vím, jedná se o útržkové informace, ale i tyto informace vám můžou ZPROSTŘEDKOVAT NOVÁ SLOVÍČKA A NOVÉ ZNALOSTI. Já jsem si například na gymplu pravidelně trénovala čtení a porozumění azbuce ve sprše hlasitým čtením obalů od šampónů a sprchových gelů. Sice jsem neměla tucha, z čeho se jednotlivé produkty skládaly, za to jsem ale pozvolna posouvala porozumění ruštině.

Zkuste se tedy podívat na produkty, které dennodenně držíte v rukou i z jiné perspektivy ;)

FILMY

Seriály v angličtině, hudba v angličtině, filmy v angličtině. Ne, opravdu si to tak nemusí být. Opravdu si můžete najít i NĚMECKY MLUVÍCÍ ZDROJE. Pokud filmy potřebujete vlastnit, můžete si je na amazonu pořídit za pár šupů. Pokud na to chcete jít jinou (streamovací a tudíž i trochu nelegální) cestou, hoďte si do vyhledávače třeba movie4k.tv. Dostanete se na stránky, kde najdete obrovské množství (nejen) německých filmů a seriálů, takže po večerech nebudete muset koukat na Ordinaci, ale můžete si dát třeba nějaký skvělý německý slaďák. V případě nelegálního streamování je to samozřejmě jen a pouze na vaši zodpovědnost ;)

Pořád nemáte dost? Tak mrkněte na můj seznam top německých filmů, které rozhodně musíte vidět >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů