Slovíčko týdne – 8.díl

Dlouho jsem přemýšlela, jestli dnešní slovíčko vůbec zmínit. Vím totiž, že vtipálky a podivíny pobaví a morouse naopak pobouří. Sama jsem tuto frázi slyšela poprvé minulé týden a baví mě doteď.

Představte si situaci, kdy sedíte mezi vánočními svátky v práci a nemáte co dělat. Kromě vás tam z celého oddělení sedí ještě jeden kolega a tak střídavě hledíte z okna a na monitor počítače. Jak říkáme hezky česky – zdechl pes. A přesně v takových chvílích můžete

Eier schaukeln

Výraz Eier schaukeln znamená nic nedělat, nudit se, lenošit, případně civět doblba. Nevím, jestli musím překládat, co tato fráze znamená doslova. Eier jsou zde výrazem pro část mužského přirození a schaukeln = houpat, pohupovat. Když tedy nemáte do čeho rýpnout a jen tak se vrtíte, provádíte v němčině Eier schaukeln.

arbeit

Nutno dodat, že ačkoli se v této frázi vyskytuje část pouze mužského přirození, používají tuto frázi i ženy. Nesmím taky zapomenout dodat, že se jedná o hovorovou němčinu. Tuto frázi tedy na poradě v práci rozhodně nezmiňujte!

A pro všechny, co očekávali dnes něco z vážnějšího soudku, tu mám přeci jen něco serióznějšího. Víte, jak se řekne řidič, který jede na dálnici v protisměru?

Přemýšlejte!

Gegenfahrer ani Gegenrichtungfahrer to rozhodně není!

Je to totiž

der Geisterfahrer

Na toto slovíčko můžete narazit v německém dopravním zpravodajství. Takže až budete příště projíždět Německem a uslyšíte v rádiu Geisterfahrer, musíte dávat pozor!

A kdo ví, vielleicht kann auch der Geisterfahrer auf der Autobahn Eier schaukeln ;)

 

Líbí se vám slovíčka týdne a nechcete propásnout příští díl? Klikněte na To se mi líbí u mé facebookové stránky Alles Gute v horní části stránky a nic vám neuteče!

Přejít na minulý díl můžete i tudy >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů