BLACK WEEK 22.–29. 11. 2024 = Získejte své oblíbené e-booky a kurzy se slevou 40 %!
Moje současné studenty bych rozdělila do dvou skupin:
Obě skupiny mají v tomto případě jedno společné: všichni chtějí mluvit srozumitelně, bez chyb, a to nejlíp teď hned!
Ve škole nás při učení jazyka učitelé od začátku opravovali. Opravovali nám každou chybu. I tu nejmenší. Chyby se ve školství většinou neberou jako kreativní způsob práce s cizím jazykem, ale jako CHYBA = něco defektního. Něco, co je blbě, špatně a musí se hned opravit, aby k tomu příště nedošlo. Když se k tomu ještě připočte ZNÁMKOVÁNÍ, které nevychází z toho, co jste se naučili, ale spíše z množství chyb a toho, co jste se NENAUČILI, není divu, že se pak bojíme chybovat.
Prosím, zapište si za uši:
Chybovat je úplně normální a při učení jazyka se tomu opravdu nedá vyhnout. Za chyby se netrestejte a hlavně neshazujte sebe ani své jazykové sebevědomí! Místo toho zkuste přijmout fakt, že spoustu věcí teď líp říct nedokážete (neberte to ale jako výmluvu, když se vám zrovna nechce učit!). Naopak – věřte, že s trochou praxe a píle se i těch nejotravnějších chyb dokážete zbavit.
Ptáte se, jestli i já dělám chyby? S němčinou jsem začala na základce ve třetí třídě, kdy mi bylo 8. Když to spočtu dohromady, tak s němčinou trávím už asi dvacátý rok. V Německu teď žiju čtvrtým rokem a dorozumívám se v nejrůznějších situacích. Mohlo by se tedy zdát, že něco jako CHYBY u mě už dávno nemá místo. Možná vás teď zklamu, ty škodolibější z vás možná potěším: ano, i já dělám po 20 letech s němčinou chyby.
Moje nejčastější chyby už dávno nesouvisí s gramatikou, ale s CHYBNOU VÝSLOVNOSTÍ, která zásadně mění význam jednotlivých slov. Ani po letech pořád nevím, jaký význam má fordern a fördern a pravidelně je zaměňuju. Stejně tak třeba Minze a Münze.
Jestli vás téma správné výslovnosti zajímá do hloubky, rozhodně mrkněte na tento článek >>
Máte taky svoji soukromou hitparádu chyb? Přežblebty nebo hrubé chyby, které uděláte pokaždé, když jde do tuhého? Vsadím boty, že jo! Má je totiž každý! No ale co s tím? Dám vám dva tipy:
Jestli víte, že si určitá slova pletete jako já, nejlepší strategie je se takovým slovíčkům ZÁMĚRNĚ NEBO INTUITIVNĚ VYHÝVAT a nepoužívat je, dokud nemusíte. Odborně se tomu dokonce říká Vermeidungsstrategien (vyhýbací strategie). Neuvádějte se prosím do takových situací, kdy daná slova musíte použít.
Samozřejmě je rozdíl, jestli máte pár slovíček, která se dají jednou za půl roku elegantně vynechat nebo jestli pokaždé chybujete v jednotlivých pádech, perfektu nebo si ani po letech nejste schopni zapamatovat, kdy použijete mir a kdy mich. V takovém případě si popravdě zodpovězte pár otázek:
Když chybuji, opravdu rozumím danému gramatickému jevu? Vidím tam jasnou strukturu a pravidla? Nechybí mi náhodou převedení gramatiky do praxe? Nepotřebuju ještě více procvičovat? Možná je zrovna tady zakopaný pes. Nejlepší způsob, jak zjistit, jestli dané gramatice opravdu rozumíte, je ZKUSIT JI NAHLAS NĚKOMU VYSVĚTLIT. A pokud možno uvést i pár příkladů.
Pokud víte, že dané gramatice rozumíte, ale cítíte, že si váš mozek daný problém (gramatiku, slovíčko) pořád nemůže zapamatovat, zkuste si vytvořit nějakou mnemotechnickou pomůcku – něco, co vám pomůže si danou tematiku vštípit do paměti. Klidně si vymysleto něco, co nikomu nedává smysl. STAČÍ, KDYŽ TO BUDE DÁVAT SMYSL VÁM. Mně se třeba osvědčila moje soukromá pomůcka mir – 3.pád, mich – 4.pád. 3 < 4, proto má 4.pád o jedno písmenko navíc. Mně to dává smysl a od základky mi pomáhá.
Pokud jste na začátečnické nebo mírně pokročilé úrovni a chcete redukovat vaše množství chyb na minimum, DEJTE SI ČAS, netlačte na sebe a klidně si danou větu v duchu dvakrát promyslete, než ji rychle bez rozmyslu a s deseti chybama vyslovíte. Pro posluchače je opravdu rozdíl, jestli slyší větu s jednou chybou nebo s deseti! Tak nebuďte zbrklí a dejte si na přemýšlení čas!
Jestli jste naopak pokročilí a vaše občasné chyby vás přesto stresují, zkuste se ohlídnout a mrknout na to, CO VŠECHNO už německy umíte říct. Dám ruku do ohně za to, že to nebude úplně málo. Zkuste se taky jednou POCHVÁLIT a být na svoje jazykové znalosti pyšní! Nikdo jiný to za vás fakt neudělá!
A kdyby vás zajímalo, jak na tom s vaším chybováním aktuálně jste, stáhněte si můj jazykový test a uvidíte sami!
Přeji hodně zdaru a hlavně trpělivosti při učení němčiny!