Pokud čtete můj blog, asi vám neunikla informace, že
Metod a cest, jak se naučit německy je samozřejmě spousta. Jednou z velmi přímých a účinných metod je i INDIVIDUÁLNÍ VÝUKA PŘES SKYPE aneb lektor, který vám dává zpětnou vazbu a s láskou a pravidelností vás kope kupředu k lepším znalostem.
V tomto článku bych vám chtěla dát 5 důvodů, proč byste lekcím online měli dát šanci i vy!
Připraveni? Pojďme na to:
Loni jsem byla několik týdnů mimo domov. V kontaktu s lidmi, kteří profesně ani osobnostně nepatří do mé sociální bubliny. Často se stočila řeč na práci a já se ostatních ptala, jestli umí německy. Asi 5x jsem dostala odpověď, která byla jak přes kopírák:
„No jako učil/a jsem se na základce/střední, ale měli jsme učitelku, která nám to úplně zhnusila.“
Když takovou větu slyšíte poprvé, trochu vás to zamrzí. Když něco podobného slyšíte opakovaně, už to bolí faaakt hodně. Učitel je zkraje školní docházky často někdo, ke komu žáci v útlém věku vzhlíží, protože je to osoba, která se o ně stará a chce jim hodně předat. V pozdějších letech se ale očividně nadšení vytrácí. Jak ze strany učitelů, tak ze strany žáků.
Věřím, že to tak nemusí být.
Pokud je nepříjemná učitelka ze základky či střední i vaše zkušenost, věřím, že na ni můžete navázat příjemným zážitkem a přepsat tak váš zažitý odpor k němčině. I proto spolupracuji s profíky, za které dám ruku do ohně. Nejen za jejich němčinu, ale i profesionalitu a hlavně empatii, se kterou vás učebním procesem dokážou provést.
Co že to tu vypisuju?
Příklady úžasné flexibility, kterou studentům nabízejí individuální lekce online.
Žádný konkrétní den a čas, který musíte celé pololetí dodržovat a který vám z půlky propadne, když náhle onemocníte vy nebo děti.
Žádné lavice a spolužáci, kteří vás nepustí ke slovu.
Jen vy, lektor, spousta šprechtení a přísun nových znalostí a dovedností!
Časová a místní flexibilita tedy už není hudbou budoucnosti (jak jsme si mohli ověřit během pandemie), ale nečím naprosto přirozeným, co nám ulehčuje život.
„Já Vás fakt obdivuju, jakou se mnou máte trpělivost.“
Ani nevím, kolikrát jsem tuto větu od mých studentů slyšela. A já si říkám, že vlastně není důvod k obdivu. Ačkoli bych se neoznačila za trpělivou maminku, rozhodně bych se označila za trpělivou lektorku. Opakování je pro mě totiž denní chleba a trpělivost při vysvětlování moje přirozená výbava: co nepochopíte napoprvé, pochytíte napodruhé, nebo klidně napodvacáté – ráda vám vše vysvětlím znovu a znovu. Při skype výuce mě fakt ještě nikdy nenapadlo „šmarjá, dyť už jsme to dělali. Honem, honem, tlačí nás čas, musíme zrychlit.“
Každý má přece vlastní učební tempo. To respektuji nejen já, ale i lektoři, se kterými spolupracuji >>
„Já tady mám takový chlívek, buďte ráda, že to nevidíte!“ Jo, i tuto větu slýchávám při skype hodinách docela často. A já často odpovídám: „No kdybyste viděl/a ten můj pracovní stůl…“
Výhodou výuky přes Skype je mimo jiné pohodlí vlastního domova. Nemusíte nikam chvátat, stačí si uvařit kafe, vzít si k ruce notýsek a tužku na poznámky a zapnout počítač. Tam už pak naštelujete obrazovku tak, aby bylo vidět jen to, co vám nevadí a svinčík jakoby ani nebyl ;)
Není tedy třeba uklízet kvůli návštěvě lektora. Lektor sice virtuálně dorazí až za vámi domů, ale jen do takové míry, do jaké je vám to příjemné.
Chcete si udělat hodiny němčiny taky tak pohodlné? Tak pojďme do toho >>
Každý student je originál a má co předat! Ano, i vy!
Nedávno mě trklo do nosu, kolik jsem se toho díky mým studentům v minulosti naučila či dověděla. Namátkou třeba:
A co se na tom všem naučili mí studenti? NĚMECKY :)
Je pro mě důležité, aby studenti uměli vést rozhovor na témata, která je baví. Kterými oni sami žijí.
A když si po hodině vyslechnu „ty jo, já jsem fakt celou dobu mluvil/a německy o XY“, je to pro mě velmi příjemný bonus. Stejně jako to, co nového se zase dovím. Tímto tedy zárovenň děkuji všem svým bývalím i aktuálním studentům za znalosti a informace, které mi v posledních 7 letech dokázali předat.
A ačkoli jsem s online výukou začala už před koronou, překvapivě ale i teď, kdy se online vzdělávání stalo každodenní součástí životů mnohých z nás, dostávám velmi podobné otázky:
a můj nejoblíbenější dotaz:
Hlásím tedy, že není. Na nejčastější otázky odpovídám v tomto článku >>
A pokud své němčině chcete dát šanci, napište si o svou nezávaznou půlhodinku s jedním z nás. Pošprechtíme, co kdo zvládne a zkoušet vás rozhodně nebudeme, nebojte ;)