Pojďte oprášit zapomenuté znalosti!

Když jsem v září 2019 poprvé spouštěla můj vymazlený online kurz, byla jsem napjatá jak kšandy, jak ho budou mí účastníci hodnotit a co si z něj vemou. Když jsem si po 8 týdnech společné práce pročítala zpětné vazby na kurz, u některých jsem měla dokonce slzy v očích, protože byly taaak upřímné a krásné!

Rozhodla jsem se tedy vyzpovídat jednu z účastnic mého kurzu Terezu (profesí účetní) a položit jí pár otázek:

Proč jste do kurzu vstupovala?

Na Míšu jsem narazila v červnu úplnou náhodou, když jsem hledala, kvůli nové práci, nějaké tipy na zlepšení němčiny. Jeden z vyhledaných odkazů byl právě na Míši blog. Článek mě tak pohltil, že jsem hned musela pročítat další a další. S každým dalším článkem o tom, proč a jak se učit německy jsem měla větší chuť začít obnovovat a pořádně zdokonalovat své znalosti, které bohužel po cca 10ti leté odmlce byly zcela zapomenuty. Když jsem si dále pročetla recenze na skype výuku, usoudila jsem, že to je to, co nutně potřebuji. Bohužel Míši kapacita byla již naplněna. Proto když přišla možnost přihlásit se do kurzu, neváhala jsem a přihlásila jsem se, protože jsem věděla, že díky němu získám pevný gramatický základ, na který pak můžu dál stavět.

Jak byste popsala své znalosti němčiny před kurzem?

Jsem takový falešný začátečník, tzn. že někde v hlavě to je, ale hoodně hluboko. Tudíž jsem před kurzem měla v gramatice pěkný zmatek, ale věřila jsem, že to se změní po absolvování kurzu. V práci jsem psala pouze krátké stručné maily a občas i v těch jsem si nebyla jistá, zda jsou gramaticky správně. Na souvětí jsem si netroufala vůbec.

Co jste od kurzu čekala?

Od kurzu jsem očekávala (jak už píšu výše) utřídění a upevnění gramatiky. Že najednou budu komunikovat (především písemně) s jistotou. Budu vědět, že maily, které napíšu jsou správně a že mi druhá strana porozumí. Kurz má očekávání zcela splnil ba dokonce i předčil.

Co pro Vás bylo největším aha-momentem z celého kurzu?

Aha-momentů je spousta, když vyjmenuji pár konkrétních příkladů, tak pro mě určitě:

  • vedlejší věty – tohle téma pro mě bylo úplně nové a tím, že najednou znám slovosled po různých spojkách, moje písemné dovednosti se posunuly o level výš
  • časové údaje – pokud používáme bez předložky = vždy 4.pád, pokud s časovou předložkou = vždy 3.p.
  • slovesa anrufen a verstehen = pojí se vždy se 4.p.

Úžasná byla i Míši podpora na naší fb stránce, kde nás dokázala pořádně nakopnout a podpořit, když bylo třeba, ale také zodpověděla jakýkoliv náš dotaz. Takže i odtud mám pár aha-momentů:

  • ein Freund (kamarád) x mein Freund (přítel)
  • dort = tam (3.p) x dorthin = tam (4.p)
  • sloveso brauchen nelze používat jako modální sloveso

Měla jste před vstupem do kurzu nějaké obavy či strachy?

Strachy jsem asi ani žádné neměla. Možná jen čas. Tím, že byl kurz naplánován na každý den kromě víkendu, bála jsem se, že nebudu stíhat. Ale nakonec se to dalo zvládnout, a i když člověk občas nestíhal, nic se nedělo, dohnalo se to jindy. Je skvělé, že do kurzu máme přístup i po jeho skončení, takže se do něj můžeme kdykoliv vrátit a v klidu projít vše znovu.

Co si z kurzu odnášíte a jak užíváte nabyté znalosti v praktickém životě?

Z kurzu si odnáším přesně to, co jsem očekávala. Každý den v práci využívám nabyté znalosti. Zatím tedy jen písemně, na telefonování si ještě netroufám, ale věřím, že i to se změní. Budu pro to dělat maximum.

Co byste vzkázala těm, kteří nad vstupem do kurzu váhají?

Kurz byl pro mě skvělá investice. Doporučila bych ho všem, kteří chtějí mít v gramatice jasno. Míša každé gramatické téma kompletně vysvětlí a následně se vše intenzivně procvičí. Pokud bude ještě někdy možnost pokračování, určitě budu mezi prvními, kteří se budou hlásit


Chcete i vy udělat za pár týdnů raketový pokrok? Velmi ráda vás v tom podpořím! Další z mých intenzivních online kurzů začíná už 27.2.2023!

<< VSTOUPIT DO KURZU >>

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů