Němčina je na mě moc tvrdá a složitá…

„Když já jsem na jazyky už moc stará…“

„Nevím, jak se učit…“

Aneb kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. Ti, kteří se chtějí naučit německy, už si dávno našli cestu a němčině věnují svůj čas a energii a ti, kteří německy pořádně ještě neumí, se zasekli na cestě důvodů, proč to zrovna jim nejde.

V předchozím článku jsem se rozepisovala k prvním z těchto nejčastějších výmluv:

nemcina online

Na článek přejdete tudy >>

V tomto příspěvku si ale posvítíme na další z nich:

NĚMČINA JE NA MĚ MOC TVRDÁ/TĚŽKÁ/SLOŽITÁ

Ani na prstech rukou a nohou dohromady bych nespočítala, kolikrát jsem tento důvod slyšela. Musela bych si pravděpodobně vypůjčit ruce dalších pěti osob.

Pravidelně totiž slýchám: „Když já bych se strašně rád/a naučila německy, ale ta němčina je tak strašně složitá.“ A já tvrdím: NENÍ!

V němčině najdete skvělý propracovaný systém, který má s češtinou tooolik společného. Gramatika, přísloví, dokonce i mnohá slovíčka – tam všude najdete podobnosti s češtinou, které vám ulehčí pochopení němčiny a celého jejího jazykového systému.

Pokud jste tyto podobnosti ještě nenašli, pravděpodobně potřebujete někoho, kdo vám je ukáže a vysvětlí, a ulehčí tak celý proces učení.

Pokud patříte k těm, kteří tvrdí, že němčina zní moc tvrdě, dost možná nedokážete správně německy vyslovovat a jen potřebujete někoho, kdo vám vysvětlí zákonitosti německé výslovnosti. I tuto výmluvu tedy můžete jednoduše odbourat ;)

nemcina zdarma

NEMÁM PENÍZE NA DOBRÉHO UČITELE

Klíčová je v tomto případě následující otázka: opravdu potřebuji finance na to, abych byl v něčem dobrý/dobrá? Má odpověď zní NE! V dnešní době najdete tolik materiálů zdarma online, že NEMUSÍTE UTRATIT JEDINOU KORUNU, ABYSTE SE NAUČILI NĚMECKY. Vemte si příklad z mnoha polyglotů, kteří se úspěšně učí jeden jazyk za druhým. Myslíte, že mají na každý jazyk vlastního učitele? Ale kdeže! Spousta z nich si koupí jednu učebnici a zbytek trénují online. Videa na youtube, jazykové aplikace zdarma, jazykový tandem – tím vším si můžete trénovat cizí jazyk.

Spousta lidí je bohužel mylně přesvědčena, že bez dobrého učitele se němčinu nikdy nenaučí. Pokud je vaše motivace dostatečně vysoká, naučíte se jí i bez něj. Pokud ale víte, že vaše motivace čas od času trochu hapruje a že nad sebou opravdu potřebujete bič, který vás donutí na to párkrát týdně sednout, je učitel opravdu namístě.

NEMÁM S KÝM TRÉNOVAT

Na začátku roku jsem zveřejnila krátký dotazník, díky kterému jsem mohla mé čtenáře a jejich jazykové problémy poznat do hloubky. V dotazníku spousta lidí uvedla, že se v němčině neposouvá, protože nemá s kým trénovat. Chopila jsem se tedy šance a vyhlásila na mém facebooku burzu jazykových partnerů. Ozvala se bohužel jen jedna zájemkyně. Příležitost tu tedy byla, stačilo jí jen chytit.

Jazykových partnerů běhají po světě stovky. Dokonce existuje i spousta stránek, kde si svého parťáka můžete najít. Na vašem místě bych se ale nejdřív podívala do kruhu vašich vlastních přátel a známých. Je tam někdo, kdo se učí německy a s kým byste mohli společně trénovat? Vždycky se někdo najde ;)

Pro většinu lidí je tato výmluva spíš záminkou k odmítnutí závazku se jazyku věnovat. Když totiž najdete někoho, s kým se chcete učit, nemůžete to každý týden odkládat z důvodu „nemám čas“ nebo „nechce se mi“.

Úkol pro vás: popřemýšlejte, kdo z vašeho reálného či virtuálního okruhu přátel vám s němčinou může pomoct a oslovte tu osobu co nejdřív!

JSEM NA JAZYKY POLENO

A je to tu zas! Výmluva jak Brno, která se často vůbec nezakládá na reálných faktech a která se často střídá s výmluvou „nemám na jazyky talent“. Jestli jste i vy přesvědčeni o svém netalentu, přejděte prosím hned na tento článek >> Věřím, že vám otevře oči ;)

NEMÁM NA TY SLOVÍČKA PAMĚŤ

Učení slovíček vyžaduje čas, trpělivost a často i systém.

Znám to z vlastní zkušenosti:

  • loni na nás na semináři ke správné výuce v integračních kurzech mluvila přednášející půl dne jenom řecky. Zkoušeli jsme psát řecky a hlavně se učit jednotlivá začátečnická slovíčka. Můj konečný dojem: děs a hrůza!
  • Letos jsem byla na dovolené ve Francii (francouzsky nemluvím), kde jsme se dali do řeči s několika Francouzy, kteří často opakovali: „You have to try ____________ (francouzský výraz).“ Nebo „You have to go to ______________ (francouzský výraz).“ Mezera namísto francouzského výrazu je opravdu namístě. Taková mezera totiž vždycky zůstala v mé hlavě. Prázdno, žádná asociace, prostě nic.

S učením slovíček je to podobné. Pokud nevyužíváte nějakého systému nebo asociací, pravděpodobně vám slovíčka nezůstanou v hlavě vůbec nebo jen pár hodin v krátkodobé paměti.

Je tedy vhodné otestovat a zjistit pro sebe ten nejlepší způsob učení slovíček. Slovníček pravděpodobně už znáte či máte, tak vám dám několik jiných možností:

Úkoly:

  • zadejte si do googlu myšlenkové mapy
  • přečtěte si tento článek >>
  • vygooglete si metodu gold list

Vyzkoušejte si po sobě tyto zmíněné metody a sami uvidíte, která je pro vás nejefektivnější a nejzábavnější. U té potom zůstaňte!


Úkolů tedy máte habaděj, tak zkoušejte, testujte a dejte mi vědět, co vám nejvíc pomohlo!

Těším se u dalšího článku!

Jsem lektorkou němčiny online a ráda pomůžu zlepšit znalosti němčiny i vám! Mám dostatek zkušeností ze skupinových kurzů v Německu, zároveň ale i odučené tisíce hodin jednotlivců přes Skype. V mých Skype lekcích šitých na míru vašim jazykovým cílům a potřebám vám ukážu, že němčina opravdu není tak složitá, jak jste si dosud mysleli :) Pokud potřebujete popostrčit ve vašich znalostech němčiny, pomůže vám můj jazykový test. Pokud hledáte ten správný online kurz právě pro vás, mrkněte na mé videokurzy či intenzivní kurzy. Více informací o mně najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů